Saranda, Albania, Shqiperia

Saranda is a very important tourist location for Albania, since foreigners and Albanians alike flock there each summer. The reason is clear, Saranda is one of few Mediterranean beach towns where you can still get a hotel room for as little as 25-40 Euros a night (or even less during the off-season). The scene is lively with plenty of ocean-side bars and clubs, yet you can also find refinement in the many restaurants which abound with local produce and freshly-caught seafood.

Overall, Saranda is a great location for summer travelers who want a good deal without having to compromise cleanliness or good food. Whether you want to relax on the beach and swim to one of the islands in Ksamil, visit ancient archaeological sites like Butrint, or perhaps just enjoy a nice meal or drink next to the glistening Ionian sea, you will likely find yourself charmed by this unique location. Continue reading Saranda, Albania, Shqiperia

Dhermi

Dhermi

Dhermi
Dhermi

Eshte nje udhetim i mahnitshem qe te shoqeron ne rrugen drejt bregut te detit ne Dhermi. Eshte e magjishme sesi pergjate rruges te ndalet syri ne te gjitha mrekullite qe natyra ka rezervuar per peizazhet e kesaj zone. Dhermiu eshte fshati me i madh i krahines dhe plazhi i tij, shume me terheqes. Nje siperfaqe e madhe me gure dhe zhavorr te imet rrethuar nga gjelberimi, e natyrisht uji kristal, ploteson panoramen.

Rruga ku futesh per te zona bregdetare, ne degezimin e rruges nacionale qe shkon per ne Himare, ndoshta ne veshtrimin e pare nuk duket shume “mikpritese” ne nje tabele te vendosur shkujdesur mbi rruge, e cila te njofton se plazhi eshte vetem 1.5 km larg rruges nacionale, por nepermjet gureve qe zbresin tatepjeten, fshihet mrekullia. Vetem disa metra pas kesaj shtrihet nje pyll si ne perralle, sidomos ne pjesen e djathte kur udheton drejt Jales ka pamje magjepse, ndoshta per adhuruesit e natyres mund te ngjasoje si nje bote cudirash. Gjelberimi permes pemeve te shoqeron ne nje pjese te mire rruge dhe pas kesaj nje kthese e forte dhe panorama shfaqet shume me ndryshe. Rruga vijon ne shpatin e malit dhe ne pjesen tjeter kaltersia eshte pafund. Nje plazh gati-gati ekzotik, ku guret e brezit te dyte zevendesohen me pas me zhavorrin e imet.

Vijon plazhi nje hapesire e gjere bregu shkembor, i cili zgjatohet me finese nen kaltersine e detit kristal. Hapesira e bregdetit jonian zgjatohet lehtesisht dhe te con ne zona plazhi ende te virgjera. Fshatra dhe plazhe qe fshehin perla nen gjarperimin e rrugeve. Pushime te paharruara, eksplorime ne vende te mrekullueshme dhe qetesi ne zona thuajse te paprekura. Shtepi e madhe e diellit, detit dhe malit. Kjo mund te thuhet pa frike per bregdetin shkembor te Jonit. Palase e Dhermi, qe fshehin perla nen gjarperimin e rrugeve dhe gjelberimit, pemeve te mbjella, frutoreve, agrumeve si dhe mijera rrenje ullinj. Ka nje turizem jo shume te organizuar dhe kryesisht mbeshtetet ne turizmin familjar, por edhe hotelerik.

Dhermi
Dhermi

Kryesisht preferohet se eshte nje bregdet i thyer, ku plazhet jane si ishuj te vegjel qe te ofrojne dhe intimitet relaksues. Bregu jep mundesi, thuajse ne gjithe zonen te nje turizmi individual, apo edhe te levizshem, me cadra, ose me rulota. Rruga nacionale qe lidh Llogorane me Dhermiun eshte e asfaltuar, projekt ky qe vijon zbatimin, por i perfunduar eshte deri ne brendesi te Dhermiut. Ndersa pritet qe edhe pjesa tjeter e aksit rrugor te perfundoje, ndonese per kete vere jo gjithcka do te jete gati. Ndertimet karakteristike te shtepive ne Dhermi jane ne pjesen e siperme te rruges disa metra larg plazhit ndersa garantojne keshtu edhe qetesine per ata qe gjumin e duan shpejte apo per pushimin e drekes. Hotelet po ashtu jane ne te shumte e rasteve pergjate rruges duke i lene plazhit argetimin dhe zhurmen qe nevojitet ne dite gjallerues vere. Nata eshte nje tjeter resurs ne zone. Diskot dhe klubet e nates jane te shumte ne Dhermi. Cdo nate luajne muzike per te pasionuarit dhe nen magjine e muzikes, apo kokteje te ndryshem cdokush mund te defreje deri ne oret e vona te nates. Cmimet ne zone jane te kripura, por qe gjithsesi te ndryshueshme ne baze te kerkeses dhe ofertes turistike ne vite. Cmimi i nje shtepie me qira ne Dhermi shkon deri nga 45 mije deri ne 60 mije leke te rinj ne 15 dite. Shtepite ofrohen nga banore te zones, te cilat mund te jene njekateshe, shtepi te gurta, te cilat jane te fresketa, apo edhe ndertime disakateshe te kryera vitet e fundit. Hotelet gjithashtu kane cmime ne keto nivele, ku nje nate kushton 3-5 mije leke, por turizmi i vertete ne kete zone behet ne shtepite e gurta.

Plazhi ne bregdetin shkembor

Dhermi
Dhermi

Plazhi i Dhermiut eshte nder me te frekuentuarit. Rruga nacionale e ndan fshatin nga plazhi Dhermi   Plazhi i Dhermiut eshte nder me te medhenjte e plazhit Jonian. Qetesi, bregdet te paster, por edhe gjelberimi ne disa pjese te tij i bejne te vecanta pushimet ne te. Kur zbret ne plazhin e Dhermiut nuk mund t’i rezistosh nje rikthimi te dyte. Ne zone ka shume bare, restorante dhe pika akomoduese, shtepi apo hotele. Bregdeti preferohet per pushime ditore dhe kryesisht qendrim disaditor, ku mund te shijosh rrezet e paradites dhe ujin e kristalte, por edhe magjine e perendimit ne det. Plazhi i copetuar ne gjatesine e tij rezervon gjire te pafund e zona te “harruara” ku mund te sigurosh qetesi e intimitet Dhermi.

Shpellat, monumente te natyres

Fshati ndodhet ne shpat te malit, ne terren te thyer dhe duke qene nder fshatrat me te vjeter te zones ka ndertime karakteristike, ku dallohet dhe ai i stilit kulle. Interes per vizitoret qe pelqejne ndertimet e vjetra eshte kisha e Shen Stefanit, ne te cilen gjenden gjurme te periudhes bizantine. Mbi fshat gjendet manastiri dhe kisha e Shen Merise, te cilat kane nje pamje te vecante. Pergjate perroit te fshatit jane edhe disa shpella karstike me interes per tu vizituar. Shkembinjte qe mbyllin plazhin jane labirinte te verteta natyrore. Vijimi i shetitjes pergjate bregdetit shkembor, masive qe bien thike mbi det fshehin edhe shpella mjaft interesante per tu vizituar. E tille eshte shpella e Pirateve, e cila gjendet ne kodren e Shen Todrit.

Dhermi
Dhermi

AKOMODIMI Dhermi

Dhomat ne hotele 3-5 mije leke /nate

Shtepi private 45-60 mije leke ne 15 dite

RESTORANTET Dhermi

Sallata 200-250 leke

Antipasta 350-800 leke

Spageti, rizoto 250-400 leke

Peshk 4500-850 leke

Mish 450-650 leke

Tave me fruta deti 450-550 leke

Kallamar dhe karkaleca 800-900 leke

Vera e vendit 1000 leke nje shishe

Vera e huaj 1200 leke nje shishe

Ushqimet: Peshk, mjalte dhe vaj ulliri

Ajo qe te josh ne kete zone nuk eshte vetem ajo qe mund te shijosh nga natyra dhe pamja piktoreske e zones. Per te pasionuarit per ushqim, zona eshte ideale. Karakteristike e saj eshte ushqimi kryesisht i mbeshtetur ne baze peshku dhe gatimi i mishit ne menyre tradicionale, pjekja e mishrave ne hell, barbeky etj. Kuzhine tradicionale e nderthurur sipas shijes me ate italiane apo greke. Asgje nuk mungon ne restorantet e Dhermiut, ku drekat apo darkat marrin shijen e bregdetit dhe oreksi vjen nen eren e jodit te detit. Kjo pasi pjesa me e madhe e restoranteve jane fare prane bregut apo pergjate tij. S’mund te ikesh prej andej pa provuar vajin e ullirit dhe mjaltin ne zone, prodhime te bregasve qe duhen pershendetur. Thellesite e ujerave premtojne per llojshmeri te peshkut, kryesisht atij te eger, qe eshte shume i parapelqyer ne tryeza. Ne to njihet pjekja tradicionale si ne vise te tilla. Ata njihen gjithashtu per kultivimin e ullinjve dhe agrumeve. Banoret thone se askund nuk shijon vaji i ullirit si ne zonen e tyre. Asnjehere nuk mungon vaji i ullirit “safi” ne shtepite e bregasve. Nder pjatat qe shoqerojne ushqimet ne tryeza jane dhe ato me lakra te egra, nena, te gjitha te zhytura ne vaj ulliri. “Ushqime te tilla kane vlera kurative, si dhe jane te pasura”, thone banore te zones, te cilet sallata te tilla i kane thjesht shoqeruese te prodhimeve te detit. Nuk mungojne ketu hotelet apo shtepite, ku mund te zgjedhesh te kalosh disa dite apo nje pesembedhjeteditesh te tere, nen eren e detit dhe shijen e jodit.

Dhermi
Older inhabitants call this village Drimades which comes from the Greek Drymades (Oak Forest). The village was built in the seventh century on a number of hills. Dhermi is a large and beautiful village with about 30 old churches picturesquely placed on the rough mountainside. A typical village of the Ionian coast, this is also one of its oldest settlements. Well-known for its lovely beaches, the Gjipe Beach is one of the finest, formed by a creak streaming down the mountain close to the national road.

DHERMI

The Ionian Coast with its bays, sandy and rocky beaches, presents a coastal and underwater environment that is of great interest to the admirers of underwater experiences, both for swimming or diving.
It is a beautiful experience as it enables you to get to know algae and fish, list the parts of the sea bottom, observe the colors at different times of the day and in different weather conditions.

Dhermi

Dhermiu eshte nje nga destinacionet me popullore te plazheve te Shqiperise, me ujera te kristalta, nje klime shume te kendshme dhe nje kuzhine te shijshme. Ka disa hotele ne zonen e vogel e te mbyllur te plazhit ndersa ne fshatin e Dhermiut, i vendosur ne kodren mbi plazh, banoret japin dhoma apo apartamente me qera.

Plazhi ne Dhermi gjallerohet gjate sezonit veror (qershor-gusht) ndaj keshillohet, ne pergjithesi, te rezervohet te pakten dy deri ne tre muaj me pare. Megjithate, Shtatori dhe Tetori jane me pak te zene, edhe pse vjeshta e ngrohte dhe me diell.

Dhermi kohet e fundit eshte bere nje vend shume i popullarizuar per eliten e re te Tiranes. Kjo do te thote qe sidomos ne vere, Dhermiu shnderrohet ne nje plazh aktiv, me bare dhe disko nate te hapura si dhe per ngjarje te veçanta dhe spektatkle live.

Dhermi eshte fshati i dyte i krahines se Himares. I vendosur buze detit Jon dhe ne shpatet e maleve te Vetetime Pritese(Akrokerauneve qe poeti romak Horaci i cileson si “infames scopulos Acroceraunia”), midis gjelberimit te ullinjve dhe agrumeve te shumta, fshati ka nje bukuri madheshtore, dhe sipas udhetarit anglez Lir eshte me i madherishem ne vendosjen e tij se cdo vend tjeter qe kam pare ne Akrokeraunet dhe qe i ngjan jo pak Atranit apo Amalfit. Dhermiu shtrihet ne fund te nje plazhi me teper se pese kilometra te gjate, plazh i cili perfundon me nje koder, mbi te cilen ngrihet manastiri i Shen Theodhorit. Fshati perbehet nga tre lagje: Kondraqi, apo Kallami qe eshte lagja e pare per ata qe vijne nga Llogaraja; vijuar nga Gjileku dhe Dhermiu – lagja e trete dhe me e madhja qe i ka dhene edhe emrin fshatit. Ne total, tere fshati ka rreth 600 shtepi, ku rreth 300 jane ne Dhermi, 150 ne Gjilek dhe 150 ne Kondraq. Fshati i Dhermiut ndodhet 52 km ne Jug te Vlores, 72 km ne veri te Sarandes dhe rreth 210 km nga kryeqyteti i Tiranes. Administrativisht ben pjese ne Bashkine e Himares, krahinen e Himares, rrethi i Vlores.

Origjina e emrit Himare, (apo Chimara), krahines ku ben pjese Dhermi, eshte shpjeguar nga greqishtja ne dy variante – Humnera apo edhe Kimere. Edhe emri Dhermi zakonisht eshte shpjeguar nga termi perkates grek “drimadhes” apo dushk, shpjegim i cili bazohet edhe mbi vegjetacionin natyral te zones. Nje shpjegim, po nga greqishtja eshte nga termi “dhromo” apo rruge, sic duket per vendosjen e fshatit buze rruges.

Himara, ku perfshihet edhe Dhermiu, ka qene banuar nga fisi epirot i Kaoneve. Themelimi i fshatit humbet ne lashtesi. Dihet se Filipi i Maqedonise sulmoi Himaren ne 214 p.e.s. dhe ne 167 ajo qe baze detare e Romakeve. Jul Qezari qe prijesi i pare i madh qe shkeli ne plazhin e Dhermi-Palases ne betejat e tij kunder Pompeut dhe thuhet se ai u dha kurajo njerezve te tij duke thene “Mos u frikoni, se mbartni Qezarin dhe fatet e tij”. Per nje kohe Himara ka qene nen sundimin bullgar (904). Thuhet se nje nip i Gjin Bua Shpates (kryezot i Artes rreth 1370) u vendos ne kohen e Mesjetes ne Dhermi. Permendet se pas vrasjes se Balshes II me 1385 deri me 1392, Himara qe nen gruan e tij, Dhermi Komita Muzaka “nje amazone e vertete”. Gojdhanat tregojne per perleshje me saracenet dhe Shpella e Pirateve eshte nje nga keto deshmi sikurse toponimet e Alevra (Al-Evra) dhe perroi i Rusmanit. Normani Robert Guiskardi dhe biri i tij Boemund kerkuan ta nenshtronin si pasoje e pozites zoteruese mbi Kanalin e Otrantos. Gjon Kastrioti, i biri i Skenderbeut, trashegoi Himaren, ku edhe zbarkoi me 1481 per te filluar nje rezistence kunder turqve, pas vdekjes se te atit. Pas vdekjes se Skenderbeut, si edhe me vone nje pjese e Himarioteve u shperngulen per ne Italine e Jugut, ku formuan fshatra. Himara nuk u pushtua dot plotesisht pas vdekjes se Skenderbeut dhe eshte se bashku me Mirditen, nder dy krahinat qe kishin nje status autonom. Sipas ketij statusi, nenshkruar ne 1492 me Sulltan Bajazitin II. Himara dhe shtate fshatrat e tij, duhej ti paguante Portes se Larte shumen e 16,000 frangave ne vit Sistemi i qeverisjes qe bazuar ne autoritetet lokale dhe sistemin e dhimogerondeve (δημογεροντίας ). Sulejmani i Trete (Kanuniu apo i Madherishmi) qe arriti deri ne portat e Vjenes,  Dhermi tentoi te shtronte Himaren por pa sukses. Madje pati edhe tentative per vrasje te vete sulltanit (episodi me Damiani i cili arriti deri ne cadren e tij). Himariotet (term qe perfshinte rreth 50 fshatra ) u perfshine ne shume kryengritje si ato te viteve 1481,1488, 1494-1509, 1537, 1571,1595, 1690, 1713. Ali Pashai qe i vetmi sundimtar Turk (apo shqiptar) i cili arriti (1797) te nenshtronte Himaren dhe fshatrat e saj. Thuhet se qe pikerisht ai qe urdheroi djegjen e pyllit me dushk siper fshatit te Dhermiut. Sipas historise se Shqiperise, Suliotet, qe dhane nje kontribut aq te madh per pavaresine e Greqise, vinin nga shperngulja Himarioteve (edhe ata me 7 fshatra). Ne ate kohe Bajroni i pershkruante keshtu Himariotet tek Cajld Haroldi:

“Te bijte e Himares qe s’falin as mikun
Si mund te lene te gjalle armikun
Si s’marrkan dot gjak me pushket besnike
Ka shenje me te bukur se zemra armike?“

Pas Pavaresise, Himara u perfshi ne shtetin e ri Shqiptar, ndonese ne mars 1914 u shpall si krahine autonome. Ne 1927, midis qeverise Shqiptare dhe krahines u nenshkrua Protokolli i Himares qe njihte privilegjet e kesaj krahine. Viti 1930 shenon fundin e mesimit te gjuhes greke ne Himare. Gjate Luftes I Boterore u ndertua edhe rruga e Bregut qe i dha hov zhvilllimit te ekonomise. Gjate Luftes II Boterore, Dhermiu qe vija me e larget e frontit Italo-Grek dhe popullsia e fshatit u detyrua qe te shperngulet ne Vlore, Durres ed eri Shkoder. Fshati morri pjese aktive ne Luften Nacional-Clirimtare dhe shume nga dhermiotet morren pjese ne ceten e Bregdetit dhe ne Brigaden e Xll.
Gjuha

Ne Dhermi sikunder edhe ne dy fshatrat e tjere te Himares (Himara dhe Palasa) gjuha e perditshme eshte shqipja. Greqishtja eshte nje gjuhe lokale, e krijuar nga banoret e zones si mundesi komunikimi ne tratativat tregtare dhe e ngjashme me versionet arkaike te greqishtes se soçme. Ka Dhermi disa hipoteza per kete. Nje prej tyre, por e pa provuar, mund te jete se banoret e ketyre tre fshatrave te jene me origjine greke. Hipoteza tjeter, dhe me e pranueshme, eshte se perdorimi i greqishtes, mund te kete ardhur si pasoje e strehimit te bere nga ishuj Greke gjate sulmeve Turke si dhe gjate nevojave te tregetise me ishujt greke e sidomos Korfuzin Dhermi.

Bujqesia Dhermi

Nje pasuri e cmuar jane ullinjte, kultura dominante-vleresohet se fshati ka rreth 47,000 rrenje ne prodhim Dhermi. Nga ullinjte dominon (92%) kultivari Kalinjot, i cili vlen me teper per ekstraktim vaji. Maksimumi i prodhimit eshte 15,000 kv ullinj dhe rreth 300 MT vaj ulliri. Portokallet e limonat, fiqte, hardhite e nespollat – jane druret e tjere me te rendesishem. E per te mos harruar nga vegjetacioni natyral, jane fiqte e detit apo Frenko-Fiqte (lat. Opuntia).
Zhvillimi ekonomik-social

Eduard Liri qe vizitoi Dhermiun me 1848, ne librin e tij te udhetimeve thote se “qyteterimi i kesaj pjese te Shqiperise Dhermi eshte teper lart pjeseve te tjerave te Shqiperise“. Dhermiu ka patur qe ne fillim te shekullit, dy doktore te arsimuar ne Viene dhe Athine. Shkolla e pare eshte hapur ne Dhermi rreth viti 1629, per te pasur nje shkolle thuajse te perhershme ne gjuhen greke ne vitin 1870 dhe ka sherbyer si qender arsimimi per tere zonen perreth. Para Luftes se dyte Boterore, emigracioni dhe bujqesia, dhe e lidhur me te edhe tregetia, kane qene burimet themelore te mireqenjes se Dhermiut. Qitrot, sidomos per shkak te perdorimit te tyre nga cifutet, qene objekti kryesor i tregetise, (thuhet se kane arritur deri ne Poloni) se bashku me vajin e ullirit dhe agrumet. Para clirimit, Dhermiu ka patur rreth 64 makina-deshmi e zhvillimit te mire ekonomik te tij. Emigracioni, sidomos ne Greqi, Shtetet e Bashkuara te Amerikes, France, Australi etj ka qene burim tjeter te ardhurash dhe natyrisht edhe zgjenjimesh dhe tragjedish Petro Marko shkruan per kete plage mjaft bukur:

“Thone se guret e medhenj atje poshte jane burrat qe jane kthyer dhe kane vdekur ne vend…. Kurse ata burra qe kane ikur dhe kane vdekur ne kurbet jane bere re.. Vijne, qajne dhe ikin. Dhe mbi spitharet me poshte, afer bregut, mblidhen lotet e tyre sic mblidhet uji i shiut”

Gjate socializmit-(Dhermiu u be kooperative ne vitin 1957) – bujqesia qe burimi kryesor i mireqenjes per banoret e fshatit. Nje emigracion i madh ndodhi drejt qyteteve te medha ku Vlora, Tirana, Berati, Durresi zene vendin kryesor. Dhermiotet qene vecanerisht te famshem per ushtrimin e zanatit te shoferit dhe te xhenerikut. Nje pjese e madhe e te rinjve qofte te fshatit qofte edhe te migruar, qe e shkolluar ne universitet. Pas vitit 1990 shumica e popullsise se Dhermiut emigroi ne mase ne Greqi, duke perfituar nga te folurit e gjuhes Greke. Po keshtu emigruan edhe ne vende te tjera Europiane dhe te SHBAs dhe te Amerikes Veriore. Eshte fakt i njohur se pas kesaj peridhe, si pasoje e emigracionit, vetem ulliri dhe ekstraktimi i vajit nga ai, vazhdon te ngelet kulture fitimprurese. Nga ana tjeter turizmi duket te jete nje aktivitet i rendesishem qofte edhe potencial. Ish-kampi i Punetoreve te Dhermiut, i privatizuar ne pjese , sherbeu si katalizator edhe per ndertimin e mjaft ndertesave qe sherbejne si bujtese per pushuesit e shumte.
Besimi Dhermi

Banoret autoktone te Dhermiut jane te besimit te Krishtere Ortodoks. Ushtrimi i fese ka qene nje konstante e dhermioteve, edhe ne kushtet e ateizmit gjate periudhes 1967-1990. Dhermiu ka rreth 30 objekte kulti, afersisht 1 ne cdo 205 familje. Ekzistojne tre manastire – me i famshi ai i Shen Theodhorit, Manastiri i Shen Marise, i vendosur mbi fshatin dhe ai i Stavridhit. Ka dy kisha te Medha – ajo e Shen Harallambit dhe ajo e Shen Spiridhoni t e riknostruktuar ne 1968. Shumica e kishave te fshatit jane kisha te vogla te ndertuara nga kurbetllinjte. Dhermiu ka kishen e Shen Stefanit dhe Shen Mitrit, te cilat sipas Historise se Shqiperise kane nder afresqet me te vjetra te Shqiperise (shekullit Xll). Raportet e shekullit 18 flasin edhe per perpjekje te bera nga kisha katolike, permes urdherit te Basilianeve per konvertimin e Himares dhe vecanerisht Dhermiun. Keta hapen edhe nje seminar per prifterinj ne gjuhen shqipe. Para Luftes se Dyte Boterore fshati ka patur rreth tete prifterinj. Ne Himare eshte perdorur nje variant i Kanunit i emertuar si Kanuni i Papa Zhulit. Festa e Shen Marise eshte nje nga festat me popullore te fshatit, sikurse Krishtlindjet, Pashket dhe Uji i Bekuar.
Terheqjet turistike
Fshati i Dhermiut

Plazh Himara, Plazhi Dhermi

Dhermiu eshte nje vend ku gershetohet terheqja nga deti i kaltert dhe i pastert i Jonit me ate te ajrit te paster dhe te shendetshem te maleve. Sic shprehet kengetari popullor eshte ‘ mal perpjete e poshte dallge”. I mbrojtur nga veriu nga gadishulli i Karaburunit, fshati eshte teper terheqes edhe ne periudhen e dimrit, pa vene ne dyshim ate te veres qe terheq edhe me shume turistet. I cilesuar si nje nga perlat e Rivieres shqiptare eshte pa dyshim nga vendet me terheqese te Shqiperise, sic nnjihet edhe shume guida turistike te vendit dhe te huaja. Fshati vete me arkitekturen karakteristike te fshatrave te jugut, me pasurite e bollshme ujore, me gjelberimin tradicional mesdhetar eshte nje bukuri e vecante. Banoret e arsimuar, poliglote dhe bujare ja shtojne vlerat fshatit te tyre. Kishat e medha si Manastiri i Shen Marise, i vendosur ne maje te kodres zoteruese te Dhermiut, ai i Shen Theodhorit qe zoteron kodren mbi det ne fund te plazhit si dhe kishat e Shen Harallambitdhe jane objekte kulti interesante. Meshat zakonisht mbahen diten e Djele, dhe vendi mbajtjes se meshes ndryshon.
Alevrat Dhermi

Alevrat jane nje vend interesant, te cilat duhen vizituar per te admiruar detin kristal dhe te thelle si dhe shkembin e vendosur pingul mbi det. Me nje gji i vogel por teper terheqes, me nje plazh shkembor, ngjitur me kodren mbi te cilen eshte vendosur manastiri i Shen Theodhorit, Alevrat jane nje vend qe s’duhen lene pa u pare.
Shpella e Pirateve

Shpella e Pirateve eshte nje shpelle e bere e famshme nga libri i Petro Markos dhe me pas nga filmi i Kinostudios ‘Shqiperia Sot” me te njejtin titull. Mund te arrihet nga deti dhe toka. Vendosur ne shkembej thike, ne nje det shume te thelle qe merr “ngjyren e veres“ (Homer), Shpella e Pirateve, ruan vlera te rendesishme turistike, qe te sjellin ne kohrat e Mesjetes Shqiptare.
Gjiri i Gjipese Dhermi

Gjiri i Gjipese eshte nje nga gjiret me te virgjera te Rivieres dhe dallohet per reren e imet dhe te paster. Arrihet permes detit dhe rruges se ndertuar vone permes Shen Theodhorit.
Gramata Dhermi

Gramata ne Veri te Dhermiut, ne kepin me te njejtin emer dhe ne gjirin e vogel, ne shkembejt e bregut, gjenden disa epigrame, te gjitha ne gjuhen Greke. Keto jane shkronja dhe simbole. Mund te shkohet ne Gramata vetem nga ana e detit. Po ashtu ofrohen edhe hedhje me parapende dhe lojra ujore.

Dhermi

Saranda

Historia / Saranda

saranda
saranda

Për herë të parë emri i Sarandës përmendet në vitin (?). Saranda është qytet në jugperëndim të Shqipërisë, e vendosur në bregdetin jonian. Emri Saranda vjen nga një manastir i hershëm kristian që i kushtohet Dyzet Shenjtorëve (“Ágii Saránda” në greqisht, “Santi Quaranta” në italisht). Më parë (në lashtësi) njihet në histori me emërtimin Onhezmi <gr. Ογχησμός dhe shumë më vonë, gjatë pushtimit fashist italian të Shqipërisë, u quajt Porto Edda për nder të vajzës së Benito Mussolinit.

Saranda është një qendër e rëndësishme turistike në Shqipëri. Burim kryesor i të ardhurave është turizmi dhe emigracioni. Pozita e saj gjeografike favorizon shumë bujqesinë dhe blegtorinë. Edhe pse pas komunizmit prodhimi është shumë i pakët. Në zonën përreth Sarandës u ndërtuan me pune vullnetare rinore dhe me te burgosur jo politike tarraca me agrume te cilat ne te shumten e rasteve u shkatërruan pa u ngritur as edhe një padi e vetme nga asnjë instance.

Ne 1990 ne Sarande banonin 15,700 njerez. Ky numer eshte dyfishuar dhe sipas burimeve vendore ne qytet ka rreth 32,000 banore. Saranda eshte nje nga dy qytetet me minoritetin me te madhe grek. Tjetra eshte Gjirokastra Saranda.

saranda
saranda

BUTRINTI
Ndodhet 15 km larg qytetit të Sarandës, arrihet me çdo lloj automjeti privat funksionon dhe një linjë autobuzi e Bashkisë së Sarandës, kalon kanalin e Çukës rruga është shumë e mirë e parametrave bashkëkohore dhe mund të lëvizet lirshëm, kujdes duhet pasur vetëm në periudhën prill-maj-qershor rruga është e mbingarkuar vecanërisht fundjava me makina janë nxënës dhe studentë nga e gjithë Shqipëria që në këtë periudhë e vizitojnë më së shumti qytetin antik të Butrintit. Butrinti është pasuri arkeologjike botërore e UNESKO-s e shpallur pas viteve 90. Objektet më të herëshme janë një çekan guri dhe një bosht i përkasin gjysmës së dytë të mijëvjëcarit të dytë para Krishtit. Eshtë përmendur për herë të parë nga HEKATEU: fundi i shek VI p.Kr. Në fillimet e tij futej në bashkësinë e Kaonëve më vonë në shtetin e Epirit. Në vitet 1926-1936 italiani Luigi Ugolini kryesoi misionin e gërmimeve në jug të shqipërisë, Ugolini u përqëndrua në Finiq dhe në Butrint ku u zbulua: Baptisieri, Teatri, Bazilika, Statuja dhe objekte të ndryshme me vlerë, banjo publike dhe një numër i madh banesash. Ugolini la një informacion të zgjeruar për vendbanimet në jug të vendit, botoi disa vëllime dy prej këtyre botimeve ju kushtuan Finiqit dhe Butrintit të titulluara (Shqipëria Antike). Në vitin 1936 u ndërprenë gërmimet e Ugolinit, në vitet e mëvonshme ishte Domenico Mustili që kreu disa gërmime por nuk rezultoi asgjë me vlerë. Nga të dhënat e pakta që rezultojnë për atë periudhë thuhet se Butrinti në Shek e III-te, p Kr u shtri në zonën përreth në anën jugore të kodrës që ndodhej, u ndërtuan në atë periudhë Teatri, dhe një tempull grek. Zona përreth Butrintit ka pasur bujqësi të zhvilluar. Tokat përreth Butrintit tërhoqën vëmendjen e Romakëvë të cilët në vitet 40 të shek I p, Kr. e kthyen Butrintin në koloni Romake. Legjionet e Jul Qezarit zbarkuan në Butrint dhe një pjesë e madhe e pasurisë dhe e popullsisë u Romanizua. Në shek e II-te dhe të III-te u ndërtuan banja publike u bë rindërtimi i teatrit dhe objekte të tjera. Veprat më me vlerë që u zbulua në Teatrin e Butrintit janë: statuja e Apollonit, Perëndesha e Butrintit, disa koka mermeri si Ajo e Zeusit, Portreti i Agripës, u zbuluan dhe mbishkrime të shumta në gjuhën Latine dhe Greke. Në shek e V-te një pjesë e qytetit rindërtohet. Në shek e IV – XIII-të përmendet si qëndër Episkopale. Në vitet 1080-1085 ishte në duart e Normanëve dhe më pas të Venecianëve. Në vitet 1300 Venecianët bënë fortifikime dhe e mbajtën deri në vitet 1700. Pas viteve 1700 ra në duart e Francezëve të Bonapardit dhe me pas në vitet 1798 u mor në zotërimin e Ali Pashë Tepelenës i cili ndërtoi në vitin 1807 dy kala pe tu mbrojtur nga sulmet e francezeve që vinin nga Korfuzi njrëra ndodhet në derdhjen e Kanalit të Vivarit, kaloi në duart e Osmanëve deri në periudhën e pavarësisë Saranda.

TEATRI I BUTRINTIT
Teatri kishte një kapacitet prej 1500 vendesh, u ndërtua në shek IV- III-të para Krishtit, zbulimi i tij zgjati për rreth 4 vjet nga Ugolini ndodhet në anën jugore të Akropolit të qytetit. Përbëhet nga vendet e ndenjes, skena dhe orkestra. Kishte 19 rreshta me blloqe guri që shërbenin si ndenjëse dhe 3-4 rradhë në krye. Janë ruajtur të plota 13 shkallët e para. Për të kaluar midis rreshtëve shërbenin 6 palë shkallë guri në fillim zbukuroheshin me dy putra Luani. Sfondi para skenës përbëhet nga një mur i lartë me tre harqe me zbukurime mermeri, aty vendoseshin shtatore sipas modeleve të kohës. Sheshi i skenës u shtrua me rrasa guri në periudhën Osmane. Para shkallëve gjendet vendi i orkestrës ka formën e një harku është e shtruar me gurë gëlqeror me forme kuadrati. Skena dhe Orkestra u rindërtuan në shek e II-të para Krishtit. Skena është e ngritur më lartë se sheshi i orkestrës. Skena përbëhet nga dy mjedise: paraskena dhe prapaskena. Në prapaskenë ndodhen korridoret e ngushta që shërbenin për hyrjen dhe lëvizjen e aktorëve këtu gjenden edhe disa mbishkrime për lirimin e skllevërve. Thuhet që janë liruar shumë skllevër një pjesë e të cilëve ishin gra.

BAPTISIERI
Ka formën e rrethit monument me vlera të mëdha i periudhës Paleokristiane, është ndërtuar në shek e IV pas Krishtit. Përbëhet nga dy salla: salla e Pagëzimit dhe një sallë në pjesën veriore. Në qëndër të sallës së pagëzimit ndodhet vaska e Pagëzimit e cila ka fornën e një kryqi, mendohet që kjo sallë ka qënë e mbuluar me qemerë e kupolë që ngriheshin mbi rreshta kollonash me përbërje graniti. Nga qëndra dalin disa rreze që ndërpriten me tri unaza. Në pikën ku bëhet bashkimi i rrezeve me unazat ngrihen dhe kollonat prej graniti që përmendëm më sipër. Në dyshemenë e Babtisierit gjënden shumë zbukurime dhe varietete mozaikësh të formve të ndryshme, figurat janë të vendosura në 69 medaljone dhe shtatë rrathë që ndërpriten nga skenat e sipërpërmendura ku do të veçonim medaljonët me figura kafshësh dhe shpendësh. Në rindërtimin që u bë ne shek e IV pas Krishtit u ndryshua dhe mozaiku, u pikturua një pemë Eukariste, një vazo me bisqe rrushi, dy zogj të vegjël dhe dy pallonj. Mozaikët e Baptisierit të Butrintit kanë vlera të mëdha Saranda.

TEMPUJT
Përmenden dy tempuj njëri ndodhet poshtë teatrit dhe tjetri sipër teatrit. Tempulli i sipërm i përket shekulli të III-të para Krishtit është ndërtuar në të njëjtën kohë me Teatrin, brenda ndodhet bazamenti që ngrihet altari këmba e tij mbështetet mbi putra luani. Kjo dysheme u shtrua me mozaikë bardhë e zi. Tempulli i poshtëm mendohet se është më i hershmi. Në shpinën e tij ndodhet një shpellë, nga ku rridhte ujë ky ujë mendohet të ketë pasur vlera shëruese. Në shek e IV-II-te u ndërtua tempulli me formën e drejtëkëndëshit në brendësi të tij janë gjetur disa shtatore.

BAZILIKA E BUTRINTIT
Eshtë ndërtuar në fund të shek të VI para Krishtit. Muret e saj janë të ndërtuar me gurë ndërsa mbulesa me formë harkore të dritareve me tulla, e mbuluar me cati druri, ruhen sot muret rrethuese dhe dyshemeja e shtruar me pllaka guri. Ky monument i përket periudhës Bizantine ndodhet ne VL të qytetit. Pjesa qëndrore është rindërtuar në shek e IX. Mendodhet që kjo pjesë ka qene e shtruar me mozaikë

PUSI I NIMFAVE Saranda
Eshtë ndërtuar në shekullin e VI deri në shekullin e I para Krishtit, gjëndet pranë portës së Luanëve dhe ka një thellësi prej 5 m. Në buzët e tij gjenden disa mbishkrime. Në Butrint gjenden edhe dy puse të Saranda tjera.

KËSHTJELA E ALI PASHE TEPELENES
U ndërtua në vitet 1807-1808, qëllimi i ndërtimit të saj ishte parandalimi i ushtrive Franceze që vinin nga Korfuzi dhe kërkoni të merrnin Butrintin. Kjo kështjellë ka formën e një katërkëndëshi me katër kulla të vendosura në cepat e saj. Kështjella ka një sistem mbrojtje që të bie në sy, synimi ishte mbrojtja nga deti që realozohej nga dy kulla me trashësi 2.80 m dhe me një lartësi 5m të pajisura me frëngji topash. Kështjella ka dy porta njëra prej tyre komunikon me kanalin e Vivarit.

ISHUJT E KSAMILIT
Pranë qytezës së Ksamilit gjënden katër ishuj me një sipërfaqe rreth 9 ha. Ishujt janë të veshur me bimë e shkurre me gjelbërim të përhershëm. Në ishujt shkëmborë të Ksamilit gjënden dhe plazhet më të bukura në gjithë Rivierën. Dallohen për natyrën e tyre ekzotike me ujra të pastër kristal dhe gurë të vegjël. Ishujt e Ksamilit janë shumë të frekuentuar për sezonin e verës nga pushues të shumtë venda dhe të huaj. Kohët e fundit janë ngritur edhe lokale një mundësi më shumë për të kaluar puashimet në Sarandë. Për të mbërritur është shumë e thjeshtë funksionojnë shumë agjeci më anije dhë skafe private të cilët kryejnë sistematikisht lëvizjen e turistëve në vajtje dhe ardhje me çmime shumë të arsyshme.

KALAJA E LEKURESIT
Kalaja e Lekurësit është ndërtim i shekullit të XVI. Saranda Mendohet nga historianët të jetë ndërtuar rreth viteve 1537, në kohën kur Sulltan Sulejmani sulmoi Korfuzin dhe i lindi si domosdoshmëri kontrolli i Skelës së Sarandës dhe rrugës që kalon Sarandë-Butrint. Kalaja ndodhet midis rrënojave të fshatit Lëkurës mbi majën e një kodre të lartë që ngrihet sipër qytetit të Sarandës. Ka një pozicion të vecantë strategjik nga ku mund të shikoni gjithë qytetin e Sarandës dhe rrugën që shkon në Butrint, gjithashtu mund të shijoni dhe një panoramë të ishujve të Ksamilit. Ka formë katrore me dy kulla të Saranda rrumbullakëta të vendosura në VP dhe JL. Kati i parë ka shërbyer si depo. Kuptohet nga pozicioni i vendosjes që qëllimi kryesor i ndërtimit të kalasë ishte vrojtimi i detit. Lartësia e mureve arrin 6.70-7m trashësia e tyre deri në 2 m. Sot në lëkurës funksionon një bar-restorant me arkitekturë të hershme dhe tepër bashkëkohore, ofron një shërbim ideal. Eshtë kthyer në një nga pikat më të bukura turistike dhe nga më të frekuentuarat për cdo turist që viziton Sarandën.

Saranda
Saranda

MANASTIRI I MESOPOTAMIT
Ndodhet në pjësën jugore të fshatit Mespotam, fare pranë Finiqit. Ne fillim ka egzistuar një tempull pagan dhe mbi rrënojat e tij është ndërtuar Kisha e Shën Kollit, mendohet të jetë ndërtuar në kohën e perandorit bizantin Kostandin i IX Monomaku. Kisha e Shën Nikollit ka një arkitekurë tepër të vecantë të stilit bizantin. Nga manastiri ruhen rrënojat e mureve rrethues që kapin një sipërfaqe rreth 100 m dhe kontrollohen nga 7 kulla drejtëkëndëshe. Muret rrethues janë më të hershëm sesa kisha që ekziston akoma. Dhomat e manastirit janë të ndërtuara më vonë. Kjo është një ndër kishat më të mëdha dhe më të vjetra të periudhës bizantine që ruan vlera të mëdha. Mure e jashtme janë të ndërtuar nga gurë gëlqerorë të mëdhenj. Dallohet për zbukurimet dhe mozaikët me motive shtazore gjithashtu dhe për zbukurimet me tulla të mureve të jashtëm. Zbukurimet murale janë në forma të ndryshme përmendim: një shqiponjë dy dragoj dhe një luan në njërën anë ndërsa në anën tjetër ndodhet një kafshë mitologjike. Kisha ka një sallë të madhe brenda dhe dy të vogla. Mozaiku i sallës i ruajtur akoma paraqet një dragua me krahë hapur. Kisha ka pasur dy rindërtime në vitet 1793 dhe 1845 këto rindërtime e kanë ndryshuar shumë pamjen e kishës dhe mendohet që të ketë humbur shumë vlera.

FINIQI
Eshtë vendbanim i lashtë i njohur me emrin FOINIKE. është kryeqyteti i Kaonisë. Mendohet të jetë formuar si qytet në shekullin e V-të. Para Krishtit

saranda
saranda

SYRI I KALTER
Eshtë burimi më i madh dhe më interesant ndër 18 burimet që shpërthejnë rrëzë malit të gjerë. Eshtë shpallur monument natyre. Forma e tij është ovale e ngjashme me formën e një syri, shpërthen nga toka i errët në mes dhe i kaltër anash. Thellësia e tij është tepër e madhe arrin drei në 45 m thellësi. Ndodhet përballë fshatit Krongj, 45 m nën nivelin e luginës së Drinos dhe është shkarkim kryesor i malit të gjerë, është një rezervuar dhumë i gjerë i ujrave karstike. Eshtë burim me ujëra të freskëta dhe të ëmbla i rrethuar me bimësi të dendur dhe me gjelbërim të përhershëm. Ujërat e të gjithë burimeve mblidhen në liqenin artificial ku eshte formuar edhe diga e Bistricës. Liqeni ka një sipërfaqe rreth 9 ha, rritet dhe një numër i madh me peshq. Pranë syrit të Kaltër ndodhet një Bar-Restorant dhe disa shtëpiza për pushuesit. Syri i kaltër vizitohet shumë nga turistët ditorë dhe është pjesë e itinerarit që ndjek çdo turist që viziton sarandën. Butrint-Lëkurës-Syri i Kaltër.

DISKO ECUADOR
Ndodhet në një nga pikat më të bukura dhe më të frekuentuara për sezonin e verës në Sarandë në grykëderdhjen e Syrit të Kaltër pranë Kanalit të Çukës. Funksionon non stop. Saranda Netët e pushimeve kalojnë këndshëm në disko Ecuador. Ofron muzikë të përzgjedhur me DJ profesionst, është në gjendje të plotësojë të gjitha kërkesat dhe dëshirat tuaja muzikore. Organizon party me të ftuar special
Grykëderdhja e Syrit të Kaltër
Mob: 0692905872 00306979836241

DISKO TROPIKAL
Një ndër diskot më të frekuentuara në Sarandë. Me ambjente të këndshme të ndërthurura bukur me natyrën dhe detin që ndodhet 5 m larg. Disko TROPIKAL gjithmonë me një imazh të ri. Muzikë e zgjedhur, prenotime, party.
Rr Turizëm – Kanali i Çukës
Mob: 0692081211 0692062033

Embark to Saranda port. After border procedures, sightseeing tour to Saranda city.

Saranda
Saranda

SARANDA Information

Saranda, the gateway to the southern Albania, is a small town located between high mountain and the Ionian Sea. The name Saranda derives from an early Christian monastery dedicated to Santi Quaranta (Forty Saints). Located on the shores of Ionian sea, in front of Greek island of Corfu, Saranda is characterized by a Mediterranean climate and warm sea waters. Due to its location and warm weather Saranda is one of the most attractive tourist town in Albanian Riviera, where honeymooners traditionally spend their holidays. Located in front of the sea and along the main promenade there are some hotels and restaurants which offer you catering facilities and accommodation. Daily ferryboat link Saranda with the nearby Greek island of Corfu.

WHAT TO VISIT in Saranda:

* Butrinti

Butrint:
Archaeological Site, perhaps the most romantic archaeological site in Albania. Inhabited since prehistoric times, Butrint has been a Roman city and a bishopric. Following a period of prosperity under Byzantine administration, then a brief occupation by the Venetians, the city was abandoned in the late middle Ages after marshes formed in the area. The present archaeological site is a repository of ruins representing each period in the city’s development.

WHAT TO VISIT:

* THE CASTLE OF LEKURSI.
* PENINSULA OF KSAMIL
* THE ANCIENT CITY OF BUTRINTI
* TEMPLE OF AESCULAPIUS
* THE BAPTISERY
* NYMPHEUM
* GATE WITH TOWERS

The priority for saranda to be visited more then any other place in Albania from the western tourist and why the tourism grows every year more here, among other features is its geographical position.Being only a few miles from corfu(half an hour on a ferry boat) they can use this airport and spend all their holiday in  Saranda.
Saranda has three times lower living standard from corfu, the hotel prices are almost three time lower then the once in corfu,on the other hand most of these hotels(over 100) are new and have more quality and confor.The food in saranda is delicious,here u can find a combination of Italian, Greece and Albanian traditional food which enables the tourists to choose.Saranda has mediterranean clima, the same as corfu, about 300 days sunydays in the year. With all these features Saranda became one of the most favorite tourist destinations for many western tourists.

FOINIKE
Eshtë një ndërtim tipik me gurë dhe dru. Ndodhet në Karahaxh Saranda në mes të rrepeve i rrethuar nga një ambjent tërësisht natyral pranë zonës arkeologjike të Finiqit. Nga para ndodhet liqeni natyral me mjelma që është një vend perfekt dhe e bën më të vecantë drekën apo darkën tuaj. Restoranti ofron ushqim tradicional shqiptar ku mund të shijoni pjatat tipike të zonës (Japrak, Rrolo Patëllxhani, Mish gici i skuqur dhe i shuar me verë, si dhe frutat e detit të freskëta). Shijoni të freskëta specialitetet e mrekullueshme shqiptare dhe ballkanase të mishit dhe produkteve të detit. Kjo bëhet më e këndshme në ambjentet e qeta dhe komode brenda dhe jashtë në natyrë. Organizon koktejle, festa për grupe Saranda.
Rrepet e Karahaxhit
Mob: 0692313477 0692850233 0030697791773

PARADISE (Vaso Gjoni)
Me një ambjent komod dhe tepër shlodhës brenda dhe jashtë restorantit, ndodhet buzë detit gjë që e bën dhe më tërheqës dhe më të frekuentuar nga vendas dhe të huaj. Ju ofron specialitete të kuzhinës tradicionale gërshetuar me cilësinë e produkteve të freskëta të detit të servirura me shumë stil. Disa nga pjatat tipike që mund të shijoni pranë ketij restoranti janë: Antipastë me fruta deti, Midhje të mbushura furre, Karkalec saganaq, fileto ala krem, Eksallop të mbushur, Shnicel.
L. Nr 1, Rruga Sarandë-Ksamil, pranë hotel Butrintit.
Tel: +355 852 3292 Mob: 0692767914

ORESTI
Shije dhe kënaqësi pa fund. Ju ofron specialitetet e mrekullueshme të Saranda kuzhinës mesdhetare gërshetuar me cilësinë e produkteve ballkanase. Çdo fundjavë muzikë live, në ambjentet tepër relaksuese brënda dhe pranë pishinës buzë detit. Të gjitha gatimet kanë përbërës të freskët dhe me cilësi të lartë të servirura nga një personel i përzgjedhur. Buzë Rrugës nacionale Sarandë-Butrint në zonën turistike të Sarandës
Tel: +355 8526189 Mob: 0692879608

NERTILI
Pranë taverna “NERTILI”, e njohur në gjithë Sarandën për gatimet speciale me një personel të përzgjedhur dhe me kuzhinier me eksperiencë të testuar, mund të shijoni prodhimet e mishit dhe prodhimet e fresketa të detit që nuk mungojnë në asnjë çast. Ne rrugën nacionale Sarandë-Butrint në km e I-rë
Tel: +355 852 62 34 Mob: 0692094039

ANDON LAPA I
Me vendodhje në lagjen kodër buzë detit me ambjente tepër të qeta dhe relaksuese. Këtu mund të shijoni specialitetet e mrekullueshme të kuzhinës shqiptare si dhe prodhime deti gjithmonë të freskëta. L. Kodër
Tel: +355 85 23804 Mob: 0692288876 0692249385

MEDITERRANE
Ndodhet në kodër, ofron ambjente të këndshme brënda dhe jashtë Saranda në natyrë buzë detit. Mund të shijoni një larmi gatimesh me bazë prodhimet e mishit dhe të detit. Menu e pasur me verëra të zgjedhura vendi dhe të huaja.
Tel: +355 85 22839 Mob: 0692094045 Sarande

Piceria CIAO
pranë Portit detar

Piceri EVANGJELLOS
Bulevardi kryesor

Saranda
Saranda

Piceri LIMANI
Pranë Limanit të qytetit

Pjata qe mund te shijoni ne restorantet
Antipastë me fruta deti: mund të pregatitet si sallatë e skuqur e skarës, pregatitet me oktapod, kallamar, karkaleca, midhje. Midhje të mbushura në furrë me guaskë: pregatitet e mbushur me hudhra, majdanoz dhe djathë kaçkavall. Karkalec saganaq: pregatitet me hudhra, domate, të grira dhe krem qumështi në këtë mënyrë mund të pregatitet dhe oktapodi, kallamari, ostakoja. Fileto alla krem: kalohet në miell skuqet me gjalp në fund shuhet me verë. Eksallop të mbushur: mbushet me erëza, hudhra, djathë kaçkavall dhe gogozhare të grira, e mbledh role e kalon në miell skuqet me gjalp, shuhet me verë. Shnicel: e kalon në miell, vezë dhe galetë dhe skuqet në furrë me krem qumështi.

Hotelet ne Saranda

BRILANT
Vendodhja: hoteli është me pamje nga deti dhe ofron ambjente tepër komode dhe relaksuese. Ndodhet brenda në qytet, pranë detit. Kapaciteti: 2 suita plus 24 dhoma, nga të cilat 18 janë të orientuara nga deti. 18 dhoma me krevat dopio, 4 dhoma me 2 krevate, 4 dhoma me 3 krevate. Informacion i përgjithshëm Bar, restorant, verandë, parkim, plazh i garantuar me shezlong e çadër. Hoteli ju ofron një axhendë turistike për lëvizjen drejt plazheve ekzotikë jashtë Sarandës, si dhe guidë në Butrintin antik, në Syrin e Kaltër, në kështjellën e Lëkurësit dhe në manastiret paleokristianë si ai i Mesopotamit. Dhomat: hapësira të bollshme, minibar, TV, kondicioner. Restoranti: kuzhinë e pasur me prodhime të freskëta deti.
WWW.brilanthotel.com
Adressa:
Lagja Nr. 1, Rruga për në Butrint Quarter No. 1, Butrint road
Tel: +355 (0) 85 262 62 Mob: +355 (0) 69 20 57 354 +355 (0) 69 20 53 533

GRAND HOTEL
Vendodhja: ndodhet në një nga pikat më të bukura turistike të Sarandës, buzë detit, me një panoramë mahnitëse, 350 m larg portit. Hoteli me tre yje, është një strukturë qe ofron cilësi dhe komoditet. Kapaciteti: 25 dhoma, prej të cilave 7 dhoma dopio, 9 dhoma teke, 5 suita, 4 gjysëm suita. Për grupe kapaciteti 70 persona. Informacion i përgjithshëm Ambjente të bollshme pushimi, veranda çlodhëse, ambjente të gjelbëruara, guida në pikat turistike të qytetit. Pishinë me parametra bashkëkohore për të rritur dhe fëmijë, 2 bare brenda, bar i jashtëm në pishinë buzë detit, plazh i kompletuar me shezlone, parkim i bollshëm, lavanteri, kënd lojërash për fëmijë. Dhomat: të gjitha dhomat me ballkone e me pamje nga deti, ajër i kondicionuar, TV, frigo-bar, shërbim në dhomë. Restoranti: restorant modern me kuzhinë internacionale, menu e pasur, mëngjesi përfshihet në çmimin e fjetjes.
Adressa:
L. Nr. 1, Rr. Sarandë-Butrint Qt. No. 1, Str. Saranda-Butrint
Tel/Fax: +355 (0) 85 255 74
Mob: +355 (0) 68 20 47 237
+355 (0) 68 20 75 713
+355 (0) 68 20 77 559
www.grandhotelsaranda.com
E-mail:information@grandhotelsaranda.com

ANDON LAPA I PARË
Me vendodhje në lagjen kodër buzë detit vetëm 10 m larg tij. Hoteli disponon 36 dhoma të gjitha me pamje nga deti me mobilim bashkëkohor, TV, kondicioner. 24 dhoma dopio, 6 me krevat dopio dhe 6 me tre krevatë tek. Pishinë e parametrave europiane, bar, restorant me kuzhinë italiane, parking i bollshëm për rreth 50-60 makina. Ambjentet e pushimit të zhytura në gjelbërim dhe freski, plazh. Distanca nga deti 10m, distanca nga rruga 30 m Saranda.
Adressa: L. Kodër
Tel: +355 85 23804 Mob: 0692288876 0692249385

BAHAMAS
Hoteli eshte i pozicionuar ne nje nga pikat me te bukura turistike te Sarandes, ne gjirin e midhjeve, ku veç pamjeve te mrekullueshme te Sarandes mund te shihet edhe ishulli i Korfuzit. Ndodhet 2 km larg qytetit te Sarandes. Kapaciteti-51 dhoma me pamje nga deti.me shumëllojshmëri ambjentesh per te kaluar pushime te paharueshme. Me nje kondicionim te përgjithshëm. Ju mund të zgjidhni ndërmjet Barit të brendshëm dhe atij të jashtëm ku kaltersia e detit dhe gjelberimi i luleve ndërthuren mesemiri. Holle, Piceri, Restorant, Salle Konferencash, Sallë Lojrash.
Adressa: Zona e kanalit te Çukës tek gjiri i midhjeve.
Tel: 0692075000  0672079000 0672079001
www.hotelbahamas-al.com

MEDITERRANE
Vendodhja: ndodhet në një pozicion të veçantë të qytetit të Sarandës. Ambjentet moderne, pastërtia, shërbimi, pamja e mrekullueshme dhe çmimet konkurruese e bëjnë hotelin zgjedhjen ideale për pushime, fundjava apo për të organizuar seminare dhe festa familjare. Kapaciteti: disponon gjithsej 39 dhoma *dhoma dopio, dhoma me dy krevate), prej tyre 4 suita. Informacion i përgjithshëm Bar-restorant brenda dhe në natyrë, pishinë, ambjente të gjelbëruara me hapësira për fëmijë, sallë konferencash, parkim i bollshëm. Dhomat: të pajisura me ajër të kondicionuar, TV, frigo-bar, internet, pamje nga deti. Restoranti: kuzhinë mesdhetare me larmi gatimesh.
Adressa: Sarande
Tel: +355 (0) 85 228 39 Mob: +355 (0) 69 20 94 045
E-mail: h.mediterrane-saranda@yahoo.com

CASTLE HOTEL
CASTLE HOTEL Vendodhja: Është i pozicionuar në bregdetin e Ksamilit përballë me ishujt. Kapaciteti: 12 dhoma të pajisura me të gjithe facilitetet e nevojshme. Bar veror në plazh, plazh me cadra dhe shezlonge për pushuesit rreth 300-400 vende, shëtitje me varkë dhe guidë në pikat turistike të zonës, parking etj. Dhomat: TV, kondicionim, frigorifer, ballkone me pamje mbi det. Restoranti: Me arkitekturë tradicionale ju mund të shijoni specialitetet e mrekullueshme të kuzhinës shqiptare, greke dhe italiane.Ksamil-Sarandë
Mob: +355 (0) 68 35 68 797 Mob: 0030 69 32 12 07 67 Sarande-Albania

NEW HEAVEN
Ndodhet në rrugën Sarandë-Butrint. Konfort dhe cilësi. Ndërtesë elegante dhe moderne. Hoteli disponon 20 dhoma me mobilim bashkëkohor, ajër të kondicionuar, TV, frigo-bar, shërbim dhome i kulturuar në çmimin e fjetjes përfshihet dhe mëngjesi. Kushtet tepër komode justifikojnë çmimet e ofruara. Bar brenda dhe jashtë, parking. Distanca nga deti 10 m, distanca nga rruga buzë rrugës.
Pranë Hotel Butrintit
Tel: +355 85 25515 Mob: 0692057357 00306978043862

INTERNATIONAL
Këtu mund të shijoni pushimet e ëndërruara. Ndërtim i ri tepër bashkëkohorë i ngritur mes gjelbërimit dhe fare pranë detit. Disponon 24 dhoma të gjitha me pamje nga deti, 18 dhoma dopio, 6 me tre krevatë, 4 suita. Të gjitha dhomat të pajisura me ajër të klimatizuar të përgjithshëm, TV, frigo-bar. Bar në taracë në një ambjent tepër të këndshëm, restorant, piceri, parkim, plazh. Distanca nga deti 20 m, distanca nga rruga buzë rrugës. Buzë rrugës nacionale Sarandë-Butrint, në zonën e re turistike Turizëm-Kanali i Çukës
Tel: +355 85 23727 Mob: 0692091592

PORTO EDA
Hotel i stilit New Klasik me arkitekturë bashkëkohore me një panoramë të mrekullueshme të gjirit të Sarandës dhe Korfuzit. Në hotelin “PORTO EDA” bashkë me konfortin më të lartë do të gjeni dhe mikpritjen tonë tradicionale. Disponon 20 dhoma, të gjitha me pamje nga deti, 8 dopio + një krevat shtesë të adoptueshëm për fëmijë, 12 teke me dy krevatë. Ajër të klimatizuar të përgjithshëm, telefon, TV, frigo-bar, sistem alarmi në banjo. Mëngjezi përfshihet në çmimin e fjetjes, parkim. Distanca nga deti buzë detit, distanca nga rruga buzë rrugës. Çmimi në sezon 6000 lekë, jashtë sezonit, 4000 lekë.
50 m nga sheshi kryesor buzë shëtitores kryesore pranë Limanit
Tel: +355 85 23363 Mob: 0692063481 0692063480
www.portoeda.com / Saranda

J&B
Eshtë hapur në vitin 2003. Kombinon ambientin me dekor të hijshëm dhe komod me nivelin e lartë të shërbimeve, duke i dhënë rëndësi të madhe shërbimit korrekt, pastërtisë së ambienteve, mirëkuptimit dhe çmimeve të lira. Disponon 21 dhoma, 4 dopio, 11 teke, 7 suita, te pajisura me TV, ajër të kondicionuar, frigo-bar. Bar dhe një restorant modern, ku mund të shijoni gatime të mrekullueshme me çmime speciale. Pishinë, parkim. Me pamje nga deti , buzë rrugës. Çmimi në sezon: 4000 lekë, 6000 lekë suita, jashtë sezonit: 3000 lekë, 5000 lekë suita.
L. Nr 1 Sarande
Tel: +355 85 25851 Tel/Fax: +355 85 25718 Mob: 0682290280
www.janibabi.com

EPIRUS Saranda
Vendodhja: ndodhet në lagjen “Kodër” në zonën e njohur turistike të pllakave, buzë detit. Kapaciteti: 32 dhoma komode. Ambjente të gjelbëruara, veranda çlodhëse, 2 bare të jashtme, beach bar, night club, restorant brenda dhe në natyrë, nën hijen e tendave natyrale, plazh me ujë të pastër, i kompletuar me shezlone, parkim. Mëngjesi përfshihet në çmimin e fjetjes. Dhomat: komode, të kompletuara me TV, kondicioner, frigorifer, peshqir, ballkone të bollshme me pamje nga deti. Restoranti: ofron kuzhinë të alternuar, tradicionale dhe italiane
Lagja Nr. 4, Rr. “unaza Nr. 1 Koder”, Sarande
Tel: +355 (0) 852 24925
E-mail: hotelepirusalbania@hotmail.com
Sofia Kallojeri Mob: +355 (0) 68 56 34 001 Saranda

AULONA Saranda
Mos humbisni rastin të provoni kënaqësinë që të sjell Hotel-Bar-Restorant AULONA, i pozicionuar buzë rrugës së katërt. Hoteli vë në dispozicion të klientëve 12 dhoma dhe 2 apartamente me gatim, dhomat të pajisura me TV, ajër të kondicionuar, frigo-bar dhe me pamje nga deti. Ofron bar-restorant-piceri. Këtu mund të shijoni një larmi gatimesh gjithmonë të freskëta dhe të servirura mjaft mirë. Distanca nga deti 100 m, distanca nga rruga: buzë rrugës, parkim. Çmimi në sezon 15 mijë lekë +mëngjezin, pension i plotë 18 Euro personi, gjysëm pension 15 Euro personi. Jashtë sezonit: 10 mijë lekë personi + mëngjezin, për grupe 12-15 Euro personi pension i plotë.
Rruga Nr 4, L. Nr 1 Sarande
hotelaulona@hotmail.com
Tel/Fax: +355 85 23155
Mob: 0692326755

ONHEZMI Saranda
I rrethuar nga një ambjent i gjelbëruar dhe shumë natyral hotel Onhezmi ndodhet vetëm 30 m larg detit, nga ku mund të shijoni mbrëmjet e mrekullueshme të gjirit të Sarandës dhe pamjen e Ishullit të Kofruzit. Onhezmi një emër i lidhur me hershmërinë e Sarandës si qytet dhe me elementët e mobilimit që të fusin më pranë kësaj bote. Disponon 8 dhoma me ajër të kondicionuar, TV, minibar pjesa më e madhe me pamje nga deti. Bar-restorant, plazh. Pranë rrugës. Çmimi në sezon: 3500 lekë për dy persona, jashtë sezonit: 2500 lekë për 2 persona.
Rr. Mitat Hoxha, L. Nr 4 (mbi portin) Sarande
Tel: +355 85 23174

KOMPLEKSI JONI
Me vendndodhje në lagjen kodër, gjëndet buzë detit. Me një siperfaqe rreth 5 mijëmetërkatror ofron shërbime komplekse si:bar-restorant, Hotel, diskotekë, kalçeto, plazh, parkim, ambjente të gjelbëruara. Vë në dispozicion të klientëve 22 dhoma të mobiluara mirë me TV, ajër të kondicionuar, telefon. Çmimi 30 Euro+mëngjezin.
L. Kodër  Tel: +355 85 26212 Mob:0692087610

HOLPITALITA DI HOUSE Saranda
Ndodhet në lagjen Nr 3, ambjent i qetë dhe tepër i përshtatshëm për një pushim familjar. Disponon 12 dhoma 7 prej të cilave janë dopio, 2 dhoma 2+1, 3 dhoma 1+1. Dhomat të pajisura me Kondicioner, TV, frigo-bar dhe me ambjent shumë të mirë gatimi. Në çmimet e arsyeshme të fjetjes ofrohet edhe mëngjezi. Parkim i bollshëm
L. Nr 3, Pranë Spitalit Anglez. Sarande
Tel/Fax: +355 85 25033 Mob: 0692094030 0692129360
E-mail: terini@-albmail.com

NERTILI Saranda
Ndodhet në rrugën që të çon në Kanalin e Çukës në anën e poshtme buzë detit, era e të cilit ju mbush mushkëritë, ju ofron nje panoramë të mrekullueshme të gjirit të Korfuzit. Disponon 22 dhoma të gjitha janë me pamje nga deti të pajisura me TV, kondicioner. Hoteli shquhet për gatimet speciale si të produkteve te mishit dhe frutave të freskëta të detit. Hoteli disponon plazh të kompletuar me çadra dhe shezllone. Çmimi në sezon: 4000 lekë, jashtë sezonit: 2000 lekë. Rr. Sarande -Butrint, Km 1 i zonës turistike te qyteti, Sarande
Tel/Fax: +355 85 26 234 Mob: 0692094039
E-mail: nertilihotel@yahoo.com

SEJKO Saranda
Ndodhet fare pranë detit me një plazh të kompletuar, dhe pishinë për fëmijë dhe të rritur. Disponon 18 dhoma me mobilim të këndshëm, ku do të gjeni TV, kondicioner, minibar në çmimin e fjetjes përfshihet edhe mëngjezi. Në katin e parë të hotelit ndodhet edhe Bar-Restorant Oresti që shquhet për një kuzhinë tepër të veçantë.
L. Butrint Tel: +355 85 26189

Afrim Gjeto BUZHARI Saranda
Qetësi dhe komoditet, ambjentet tona ju bëjnë të mundur të kaloni pushime të këndshme larg streseve shoqëruar me panoramën e qytetit. Ndodhet 100 m larg detit, 20 m larg rrugës kryesore. Disponon 12 dhoma, 6 dopio, 6 dhoma 2+1, të pajisura me TV, Kondiconer, frigo-bar. Bar dhe Restorant në taracë. Çmimi në sezon: 4000 lekë+mëngjezin, jashtë sezonit: 3000 lekë+mëngjezin. Sarande
Rr. Sarandë-Butrint
Tel: +355 85 26046

MARIO Saranda
Hotel me katër yje. Me arkitekturë bashkëkohore dhe moderne hotel Mario ju mirëpret në çdo stinë të vitit. Ka në dispozicion të klientëve 40 dhoma, 4 suita dhomat me pamje nga deti dhe të mobiluara shumë mirë me të gjitha kushtet, TV, kondicioner, frigo-bar, telefon në çdo dhomë, ashensor, shkallë emergjence, parkim. Bar-Restorant me kuzhinë Turke, bar në taracë. Ndodhet 200 m larg detit, buzë rrugës.
Rr. Sarandë-Butrint 2 km larg Sarande
Tel: +355 85 26190 +355 85 26191

SARANDA
Ndodhet buzë rrugës nacionale Sarandë-Butrint para se të arrini në Kanalin e Çukës 200 m larg detit. Disponon 16 dhoma me pamje nga deti. Dhomat të mobiluara me TV, kondiconer. Hoteli disponon bar-restorant, i rrethuar nga një ambjent i gjelbëruar tërësisht natyral, hoteli ka dhe një verandë të mrekullueshme që jua bën dhe më të bukur peisazhin brënda dhe jashtë. Çmimi prill-maj-qershor: 2500 lekë dhoma, korrik-gusht: 2500 lekë dhoma, shtator: 2500 lekë dhoma. Në çmim përfshihet dhe mëngjezi.
Buzë Rr. Sarande – Çukë
Mob: 0692504765 0692490597 0692418606

LA PERLA Saranda
Hotel La Perla gjëndet buzë detit në zonën e Kanalit të Çukës 30 m larg rrugës kryesore. Ndërtesë e re me ambjente të gjelbëruara dhe me një plazh të mrekullueshëm përpara. Hoteli disponon 21 dhoma të mobiluara këndshëm me TV, kondicioner, çdo dhomë ka ambjent gatimi brënda. Bar-Restorant, parkim. Çmimi në sezon 3000-3500 lekë dhoma, jashtë sezonit: 2000 lekë.
Te Kanali i Çukës Rruga Sarande -Butrint
Mob: 0692512042

TATZATI Saranda
Hotel Central TATZATI. Reataurant, Bar, Buziness Center
Adressa:
L. Nr 2 Sarandë
Tel: +355 85 23517

PALMA E ARTE Saranda
Qetësi, shërbim 24 orë. Dhoma dopio, teke, salet, suita, TV, minibar, kasaforta, frigorifer, kondicioner.
Adressa: Në qëndër të Sarandës (në krah të Postës).
Tel: +355 85 22021
Mob: 0692470361

DEA Saranda
Hotel-Bar-Restaurant-Pishine, parking.
Adressa: Rruga e Butrintit, Km 2 nga Saranda.
Mob: 0682202330

SELVIA Saranda
Kompleks Turistik, pishinë, parking, plazh.
Adressa: Në afërsi të Kanalit të Çukës
Tel/Fax: +355 85 224981

ZATIK Saranda
Hotel-Bar-Restorant me prodhime të freskëta deti, dhomat me dy ose tre vënde.
Adressa: Rruga Sarandë-Butrint pranë ish Shtëpisë së Pushimit.

METI Saranda
Hotel-Bar-Retsorant Meti aty ku natyra ka bashkuar ëmbëlsinë e ujit të Syrit të kaltër me detin Jon. Pishinë, plazh, parkim.
Adressa: Kanali i Çukës
Mob: 0692093998 0682319596

Saranda Info / Sarande / Saranda beach

Hotel Adriatik

Hotel Adriatik

Dikur një ëndërr për shqiptarët, tashmë tërësisht i rinovuar, hotel “Adriatik”, përfaqëson një kompleks të stilit modern me pesë yje, të hapur për këdo që priret të shijojë shërbimin e mrekullueshëm me një vendndodhje perfekte. Vetëm 25 minuta larg kryeqytetit dhe Aeroportit Nënë Tereza, me pamje nga deti, me dy restorante, bare dhe komoditete të tjera, Hotel Adriatik është vendi ideal si për pushime ashtu edhe për biznes. I rrethuar nga kopshti i mrekullueshëm i palmave, hoteli ofron një atmosferë të kendshme dhe të paqtë per vizitorët.
Dhomat janë të pajisura me mini-bar, kasafortë, linjë të drejtpërdrejtë telefoni, televizor me satelit, ajër të kondicionuar, Jacuzzi ose vaskë. Gjithashtu në të gjithë hapsirën e hotelit është i mundur aksesi në internet nëpërmjet shërbimit “Internet Wireless”

Hotel Adriatik
Hotel Adriatik

Kontaktet e Hotel Adriatik

Adresa:     Lagjia 13, Plazh, Durrës
Nr. Telefoni:     052 260 851
Nr. Faksi:     052 260 855
E-mail:     info@adriatikhotel.com
Website:     www.adriatikhotel.com
Vendndodhja:     Durrës, Albania
Klasifikimi:     5 yje

Akomodimi ne Hotel Adriatik

Hoteli ka 69 dhoma me pamje nga deti apo kopshti i palmave, disa prej tyre edhe me ballkon apo dalje në tarracë (24 dhoma standarde, 13 dhoma ekzekutive, 26 dhoma superiore, 6 (Suita apo martesore).

Restorantet dhe baret ne Hotel Adriatik:

  • Gatime të shijshme të ofruara nga restoranti elegant me menu “Bukuroshja e Durrësit”.
  • Restoranti “Tre brezat” është në dispozicionin tuaj gjithë ditën me gatime italiane dhe ndërkombëtare.
  • Mund të provoni mbi 200 lloje verërash dhe lloje të ndryshme djathërash në mjedisin e paqtë të Wine bar-it.
  • Pozicionuar në afërsi të hollit të hyrjes së hotelit, kafeneja e stilit italian dhe këndi i çajit janë vëndet perfekte për të ndënjur me miqtë.
  • Baret e plazhit, të hapur nga maji në tetor, janë këndet e mrekullueshme për të shijuar koktejet, snack-ët dhe përëndimin e magjishëm të diellit.
  • Bari buzë pishinës ofron snack-ë dhe pije për pushuesit që parapëlqejnë të marrin rreze buzë pishinë.

Hotel Adriatik
Hotel Adriatik

Takime biznesi dhe konferenca ne Hotel Adriatik:
5 salla konferencash me kapacitet deri në 400 persona, bare biznesi për pauza ndërmjet takimeve dhe konferencave, dhomë ekzekutive për takime bordesh, hyrje të shpejtë në internet dhe komoditete të tjera për organizim takimesh apo konferencash.

Dasma dhe ceremoni te tjera ne Hotel Adriatik:
Për një dasëm të paharrueshme ky është vendi ideal! Kopsht fantastik palmash dhe pishinë e ndriçuar për t’u ofruar miqve pijen e mirëseardhjes, salla madhështore për organizimin e darkës së dasmës suaj. Ekspertët tanë të dasmave do t’ju ndihmojnë të organizoni një festë magjepsëse.

Aktivitete në kohën e lirë ne Hotel Adriatik:
Pishinë e hapur, sauna, fitnes, xhiro me biçiklete, volejboll në plazh, tenis, plazh privat ne Hotel Adriatik.

Shërbime të tjera ne Hotel Adriatik:
Mbrëmje të veçanta për shijimin e verërave të organizuara nga hoteli në përiudha të caktuara të vitit, shërbim taxi me kërkesën tuaj nga dhe për në aeroportin Nënë Tereza, staf që zotëron disa gjuhë të huaja, zyrë këmbimi valutor, shërbim të shpejtë lavanderie etj ne Hotel Adriatik.

Hotel Adriatik
Hotel Adriatik

Vendndodhja e Hotel Adriatik:
Merrni autostradën në drejtim të Durrësit, 1 km nga mbikalimi (nyja Durrës-Port-Plazh), përgjatë rrugës së plazhit në drejtim të Kavajës.

Hotel Adriatik

Takime biznesi dhe konferenca:
5 salla konferencash me kapacitet deri në 400 persona, bare biznesi për pauza ndërmjet takimeve dhe konferencave, dhomë ekzekutive për takime bordesh, hyrje të shpejtë në internet dhe komoditete të tjera për organizim takimesh apo konferencash.

Dasma dhe ceremoni te tjera:
Për një dasëm të paharrueshme ky është vendi ideal! Kopsht fantastik palmash dhe pishinë e ndriçuar për t’u ofruar miqve pijen e mirëseardhjes, salla madhështore për organizimin e darkës së dasmës suaj. Ekspertët tanë të dasmave do t’ju ndihmojnë të organizoni një festë magjepsëse.

Aktivitete në kohën e lirë:
Pishinë e hapur, sauna, fitnes, xhiro me biçiklete, volejboll në plazh, tenis, plazh privat.

Shërbime të tjera:
Mbrëmje të veçanta për shijimin e verërave të organizuara nga hoteli në përiudha të caktuara të vitit, shërbim taxi me kërkesën tuaj nga dhe për në aeroportin Nënë Tereza, staf që zotëron disa gjuhë të huaja, zyrë këmbimi valutor, shërbim të shpejtë lavanderie etj.

Vendndodhja:
Merrni autostradën në drejtim të Durrësit, 1 km nga mbikalimi (nyja Durrës-Port-Plazh), përgjatë rrugës së plazhit në drejtim të Kavajës.

Durresi

Durresi

Durresi është qyteti i dytë më i madh në Shqipëri. Qyteti ka mbi 200,000 banorë dhe njëherit është qendra e prefekturës dhe qarkut të Durresit. Është një nga qytetet më të lashtë dhe më të rëndësishëm ekonomikë të Shqipërisë. Durresi është i vendosur në bregdetin qëndror shqiptar, rreth 33 km (21 mi), në perëndim të kryeqytetit Tiranë. Ai ndodhet në një nga pikat më të ngushta të Detit Adriatik, përballë porteve italiane të Barit (300 km/186 mi larg) dhe Brindisit (200 km/124 mi larg). Qyteti i Durresit është i populluar nga rreth 202.000 banorë(me të dhënat e vitit 2009). Në qytetin e Durresit ndodhet universiteti më i ri publik në Shqipëri quajtur Aleksandër Moisiu.

Dyrrahu,- Nipi i Epidamnit. E lindi Melisa, bija e Epidamnit, me hyun e detit. Në krahasim me gjyshin, Dyrrahu edhe lindjen e ka gjysëm të hyjnizuar. Këtu me rëndësi është e dhëna që jep Stefan Bizantini se më përpara me emrin Dyrrah është quajtur gadishulli ku u ndërtua fillimisht qyteti. Më pas, në një dorë të dytë ndërtimi, limani i poshtëm i qytetit u quajt Dyrrah. Me kalimin e kohës, mbas një bashkëjetese të emrave, emri Dyrrah u bë sundues (çka ka mundësi të jetë edhe refleks i një binomi të kultit të Epidamnit e të Dyrrahut njëkohësisht; më tej emri Dyrrah u bë përfundimtar. Theksojmë origjinën e kultit të Dyrrahut nga bota e mitologjisë detare, siç ka ndodhur me shumë legjenda të tjera ilire. [2] Epidamni,- Hero-kulti i taulantëve, të cilët e mbajnë si themelues të qytetit, në të vërtetë përpara ardhjes së kolonistëve dorë të vitit 627 para erës sonë. Legjenda e jep si mbret të “barbarëve” (kupto: “taulantëve”), që u kultëzua si krijues jo vetëm i qytetit, por edhe i gjenealogjisë legjendare të dinastisë mbretërore ilire me qendërqytetin dhe me arealin e tij të gjerë.

Durresi
Durresi

Në këtë rast kemi një hero vendas, jo një hyjni në kuptimin e vërtetë të fjalës. Krijimi i kultit të tij është në natyrën e krijimit të miteve të heronjve, të hyjnizimit të kultit të të parëve. I njëjti proces ka ndodhur në krijimin e shumë legjendave ilire. Kështu, Stefan Bizantini shënon legjendën e emërtimit të liburnëve sipas një heroi me emrin Liburn, legjendën e emërtimit të Ambrakisë sipas Ambrakut, të birit të Thesprotit të Laokonit (në një variant të dytë nga Ambrakia, vajza e Egjeut), të mbiquajtjes së krahinës së molosëve Afeidantes nga mbreti Afeidas, i Hellopisë nga Hellopi, i biri i Jonit (një legjendë tjetër shënon se Hellopia quhej dhe krahina rreth Dodonës molose e banorët e saj quheshin helloi dhe selloi), të qytetit të Efyras nga emri Efryrit, të birit të Amarakut të Thesprotit, të qytetit Lynkos të Epidamnit është tipologjik për këto lloj legjendash. Ky kult dokumentohet i fortë edhe në kohën kur qyteti quhej me emrin Dyrrah, sepse është zbuluar një monument i një personi me pushtet në këtë qytet në shekullin II të erës sonë, që quhej Syr Epidamni, në emrin e të cilit Leon Hezej me të drejtë sheh një jehonë të kultit të stërgjyshit legjendar ilir, të themeluesit të parë. Prokopi i Gazës në “Panagjerikun” kushtuar perandorit të Bizantit Aleks Durrsakut, me origjinë nga ky qytet, thotë shprehimisht se këtu “lindi heroi vendas, që i dha emrin qytetit”. Pra, në shekullin V e VI është i gjallë kulti i Epidamnit. Bile deri në shekullin XI Ana Komnena e përmend jehonën e këtij emri me atribute mitologjike.

Natyrisht Epidamni nuk hyn në “elitën” e panteonit ilir: më tepër se një hyjni të mirëfilltë, kemi një njeri të vdekshëm të hyjnizuar. Se ç’rol ka luajtur kulti i tij sot nuk jemi në gjendje të përgjigjemi me hollësi.

Durresi ndodhet rreth 35 km larg Tiranës kryeqytetit të Shqipërisë. Është qendra e sistemit hekurudhor shqiptar. Gjithashtu Durresi është edhe porti më i rëndësishëm në vend dhe lidhet me Italinë me anë të trageteve të linjës Durrës – Bari, Durrës – Ankona, Durrës – Trieste. Lidhet me Slloveninë me anë të tragetit të linjës Durrës – Kuper. Për më tepër Durresi është edhe pikënisja e korridorit 8, si dhe kryqëzim i linjave më të rëndësishme të autorrugëve, ku më e rëndësishmja është linja Durrës – Kukës – Morinë e cila lidh Shqipërinë me Kosovën duke shkurtuar largësinë e udhëtimit.

Klima në Durres është e ulët 5 ° C në janar dhe e lartë 28 ° C në Korrik dhe Gusht. Qershori, Korriku dhe Gushti janë muajt, më të nxehtë dhe më të thatë

Hotelet ne Durres

Hotel Adriatik – Durresi

Lagja 13, Plazh Durres

Oferte speciale nga Hotel Adriatik:
Paguaj 10, qendro 12 nete. Vetem 969 Euro!

Pozicioni: Hoteli eshte i pozicionuar ne plazhin Iliria ne bregdetin e Durresit, 0 m larg detit, 35 km nga Aeroporti Ndërkombëtar i Rinasit, vetëm pak km larg Portit të Durrësit, më të madhit në Shqipëri. Rruga për në hotel kalon gjatë gjithë vijës bregdetare të Plazhit të Durrësit.

Dhomat: Hoteli ka 70 dhoma me pamje nga deti apo kopshti i palmave, disa prej tyre edhe me ballkon apo dalje në tarracë, 25 dhoma standarde, 13 dhoma ekzekutive, 6 apartamente biznesi apo martesore. Dhomat jane te paisura me te tera komoditetet: Suita, TV-satelitor, telefon, kasete sigurie, kondicioner, minibar, vaske ose Jacuzzi.

Sherbimet: Ne kete hotel do te gjeni 3 restorante, bar ne pishine, bar ne plazh taverna, qender fitnesi, sauna, salle konferencash per 300 persona, fushe tenisi, suvenire, parking i siguruar, kend lojrash per femije, muzike live, biblioteke dhe plazh privat.

Kompleksi Tropikal Resort, Durresi

Pozicioni: Tropikal Resort eshte nje nder komplekset me te medha turistik ne Shqiperi. Me nje shtrirje prej disa hektaresh ku ju do te mund te gjeni çdo lloj sherbimi qe kerkoni per pushimet tuaja. Mes hapesirave gjigande me gjelberim, shtrihen vilat, hotelet, baret, restorantet, diskot, kazinote, kendet e shumte te lojrave per femije dhe shetitoret ku ju mund te kaloni oret e pasdites dhe mbremjes. Resorti ndodhet  40 km  larg Tiranes, dhe 5 km larg qytetit te Durresit. Distanca nga deti 150 m.

Dhomat: Kompleksi Tropikal Resort posedon 63 dhoma dhe 20 apartamente me nje kapacitet prej 550 shtreter. Dhomat dhe suitat jane te mobiluara me komoditet bashkekohor dhe posedojne: tv, telefon, kondicioner, minibar, banje me dush, tharëse flokësh, pamje nga deti. Dhomat ndodhen ne Hotel dhe ne godinat/shtepite e vogla ne kuader te kompleksit

Sherbimet: Restorantet ofrojne kuzhine shqiptare dhe italiane me produkte te fresketa te detit. Peshkataret e kompleksit sjellin gjithmone peshk te fresket nga Adriatiku. Restorante të jashtme dhe te brendshme, vetesherbim gjate veres me ushqime tradicionale dhe të lira, piceri me furre druri, bare te shumte, disko gjigande me kapacitet deri 5000 persona. Veres, kendojnë këngetarë të njohur shqiptarë dhe të huaj. Kazino dhe lojra fati, salla konferencash, parking. Plazhi gjigand me rere te paster ofron sherbim fantastik i cili është falas për klientet, shazlone ne plazh, dush ne plazh, shetitje me varka, pedalina dhe motorra uji.

Durresi