Aeroporti Adem Jashari ne vitin 2016 pati 1.75 milion udhetare

Driton Hyseni, menaxher i planifikimit të fluturimeve dhe marketingut ka folur për zhvillimet e fundit në këtë aeroport pas përkeqësimit të motit nga e enjta e javës së kaluar. “Erërat e forta ndikuan që të enjten të ndalen operimet, ndërkaq të premten janë anuluar 20 fluturime kurse kanë fluturuar 17 sosh, të shtunën kemi pasur 84 vajtje ardhje me 11 mijë pasagjer, po ashtu sot kemi 32 vajtje e ardhje”, ka thënë Hyseni.

Se kush duhet ta marr përgjegjësinë për anulim të fluturimeve, Hyseni ka bërë me dije se, kjo çështje është e rregulluar me norma ligjore ndërkombëtare jo vetëm në Kosovë.

Sipas tij, kompanitë ajrore janë përgjegjëse, madje kur ka kushte atmosferike dhe s’mund të ketë fluturime kompania është e obliguar që në opsionin e parë duhet t’i akomodojë udhëtarët e më pas t’u krijojë kushte për fluturime. “Aktualisht jemi kthyer në normalitet, sot janë 32 fluturime vajtje- ardhje me rreth 4000 pasagjerë”, ka thënë ai në emisionin e mëngjesit në RTK.

Ndërsa rreth pastrimit të pistave dhe përgatitjes për fluturime e aterime, Hyseni ka thënë se kompania përgjegjëse për aeroportin ka bërë investime të jashtëzakonshme.

“LIMAK ka bërë investime në infrastrukturë dhe kemi pajisje për pastrimin e pistave, po ashtu edhe personeli është në gjendje gatishmërie. Mjegullua është një faktor që na shkakton probleme por me gjasë sivjet e ka kursyer aeroportin”, tha ai. Sipas tij, viti 2016 ka qenë një vit rekord për ANP-në rreth 1 milion e 750 mijë udhëtar, dhe ka një rritje prej 12.5 për qind. “Sa na përket neve që kompanitë të rrisin numrin e fluturimeve, ne kemi bërë disa zbritje të taksave në aterime e gjëra tjera, pra ne i kemi stimuluar në këtë drejtim”, tha ai.

Croatia Airlines Offer for flights from Prishtina starting 149 Euro

Return flights from Prishtina to Europe and Croatia from 149 €

From Prishtina Book flights to Croatia and Europe from 10th to 12th October!

 • Return ticket for flights from Prishtina to Dubrovnik starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Pula starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Split starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Zadar starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Zagreb starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Amsterdam starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Brussels starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Copenhagen starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Frankfurt starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from London starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Munich starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Paris starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Rome starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Sarajevo starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Vienna starting at 149 euro
 • Return ticket for flights from Zurich starting at 149 euro

croatian-airlines-prishtina

The offer applies to flight tickets purchased from 10 to 12 October 2013.

Conditions: Continue reading Croatia Airlines Offer for flights from Prishtina starting 149 Euro

Valahia Air starting flights from Germany to Prishtina and Skopje

A Romanian start-up, Valahia Air, plans to launch scheduled commercial operations soon with two former Contact Air Fokker 100s. The airline plans to operate the aircraft on behalf of the German tour operator Flywings. Valahia’s first routes will launch from several German cities to Pristina and Skopje. The new airline is expected to be launch around the winter holiday season. Up until now, Valahia Air provided business air charter services with Piper twin piston aircraft. The airline is based in Bucharest.

Valahia Air will conduct flights under the name Flywings Airlines and the first plane of its fleet, a Fokker 100, is waiting patiently, painted in new colors and registered in Romania (YR-FLW), somewhere in Germany.

valahia-air

Valahia Air is trying to enter into a very busy segments from Prishtina and will compete directly with local companies which operate with charter flights from Pristine to main German Cities, meantime BelleAir, Germanwings and Airberlin are among most successful ones currently handling most of the passengers from and to Prishtina for German cities. Continue reading Valahia Air starting flights from Germany to Prishtina and Skopje

Prishtina Airport Flight Schedule and New Terminal update

 • FLIGHT    AIRLINE            FROM        TO        SCHEDULE
 • BIE9825    Air Mediterranee    Prishtina    Medinah        5:30
 • DWT871    Darwin Airline        Prishtina    Zurich        5:50
 • BAL526    Belle Air Europe    Prishtina    Venice        6:00
 • ADR114    Adria Airways        Prishtina    Frankfurt    6:10
 • AUA770    Austrian Airlines    Prishtina    Vienna        7:10
 • THY1018    Turkish Airlines    Prishtina    Istanbul    9:05
 • EDW403    Edelweiss Air        Prishtina    Zurich        9:45
 • BHP2353    Belair Airlines        Prishtina    Zurich        10:00
 • BAL917    Belle Air Europe    Prishtina    Basel – Mulhouse11:30
 • BAL762    Belle Air Europe    Prishtina    Milano        11:40
 • PGT854    Pegasus Airline        Prishtina    Istanbul S.Gokcen11:45
 • ADR156    Adria Airways        Prishtina    Munich        12:50
 • ADR839    Adria Airways        Prishtina    Ljubljana    15:55
 • BIE9722    Air Mediterranee    Prishtina    Medinah        17:50
 • THY1020    Turkish Airlines    Prishtina    Istanbul    20:40
 • JAF1652    Jetair Fly        Prishtina    Tirana-Brussels    21:00

airport prishtina

Despite the construction of Pristina Airport’s new multi million euro terminal running late, the building is expected to open its doors to the public at the start of the 2013/14 winter season. The airport’s operator, Limak and Aéroports de Lyon, say construction work has been gaining momentum in the lead up to the terminal’s opening with technology now being installed for the handling of passengers upon arrival and departure. The airport has also invested into new aircraft handling equipment and the construction of a brand new control tower. The Kosovo Civil Aviation Authority says Pristina Airport will have the most modern terminal in the Balkans which will be fitted with the latest technology. Continue reading Prishtina Airport Flight Schedule and New Terminal update

Airport Pristina is keeping numbers high

Pristina Airport has continued to record strong passenger numbers, though the rate of growth has slowed in July. During last month, Pristina Airport welcomed 198.443 passengers though its doors, an increase of 0.6%. In the first seven months of 2013, Pristina Airport has handled 954.488 passengers, an increase of 11.6% compared to the same period last year. Dubrovnik Airport, which is hot on Pristina’s heels, will handle its millionth passenger of the year today. However, Pristina is expected to maintain its position as the third busiest airport in the former Yugoslavia this year. In 2012 the airport handled 1.527.134 passengers.

limak airports

Pristina International Airport 2013 Statistics Jan-July

 • Janury 119,714
 • February 102,217
 • March 126,132
 • Arill 134,272
 • May 132,610
 • June 141,100
 • July 198.443

 

meanwhile Prishtina Airport is nearing the end of new terminal construction which will be among the best in the Balkans region with over 42,000 m2. The new terminal building of Pristina Adem Jashari Airport is designed as a structure in which all the equipment will be kept for effective operation in an enclosed area of 42,474 m2. There are 26 check-in desks and one large-size luggage check-in desk in the new terminal building. 6 C-type planes or 3 E-type planes will be able to park simultaneously thanks to 4 passenger boarding bridges and 3 fixed link buildings all of which are compatible with the MARS system. With open park positions, 8 C-type and 4 E-type planes are able to park.

The new terminal building will offer highest-quality service in terms of aviation and passenger comfort. In total over 2.500 m2 of trading area, 900 m2 of which is duty-free zone, was established in the new terminal building. With these features, it will serve as the terminal with the most spectacular trading concept of the Balkans.

Fluturimet e dates 13 gusht 2013 nga Prishtina

air-kosova-departures

Belle Air Europe    Prishtina    Basel – Mulhouse    5:00
Belle Air Europe    Prishtina    Dusseldorf    5:00
Croatia Airlines    Prishtina    Zagreb    5:30
Darwin Airline    Prishtina    Zurich    5:50
Corendon Airlines    Prishtina    Antalya    6:00
Adria Airways    Prishtina    Frankfurt    6:10
Austrian Airlines    Prishtina    Vienna    7:10
Freebird Airlines    Prishtina    Antalya    7:30
Darwin Airline    Prishtina    Zurich    8:45
Turkish Airlines    Prishtina    Istanbul    9:05
Turkish Airlines    Prishtina    Antalya    9:40
Belair Airlines    Prishtina    Zurich    10:50
Belle Air Europe    Prishtina    Dusseldorf    11:30
Pegasus Airline    Prishtina    Istanbul S.Gokcen    11:45
Belle Air Europe    Prishtina    Basel – Mulhouse    12:20
Adria Airways    Prishtina    Frankfurt    12:30
Austrian Airlines    Prishtina    Vienna    12:45
EasyJet    Prishtina    Geneva    13:50
EasyJet    Prishtina    Basel    15:35
Adria Airways    Prishtina    Ljubljana    15:55
Scandinavian Airlines    Prishtina    Copenhagen    17:05
Darwin Airline    Prishtina    Geneva    17:15
Edelweiss Air    Prishtina    Zurich    17:45
Belle Air Europe    Prishtina    Hannover    18:10
Belle Air Europe    Prishtina    Basel – Mulhouse    18:20
Scandinavian Airlines    Prishtina    Oslo    19:30
Turkish Airlines    Prishtina    Istanbul    20:40

Kompanite shesin bileta ne menyre te pa kontrolluar!

airkosovaflight

Dhjetëra qytetarë të Kosovës janë mashtruar të dielën në mbrëmje nga një kompani fluturimi që kishte destinacion Gjermaninë.

Qytetarët, të revoltuar, kanë bllokuar hapësirën e Aeroportit Ndërkombëtar “Adem Jashari” në pjesën ku dorëzohen bagazhet dhe bëhet kontrolli i pasaportave.

Dëshmitarët i kanë thënë “Tribunës”, të dielën rreth orës 22:30, se ata nuk do të largohen nga aty pa marrë një përgjigje nga kompanitë që i kanë blerë biletat për linjën Prishtinë-Hanover.

Kohët e fundit janë shënuar disa incidente të tilla, sidomos me kompaninë e fluturimeve “Belle Air” e cila ka shitur më shumë bileta sesa vende në aeroplan.

Avio kompania “Belle Air” ka lënë të shtunën qindra udhëtarë në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, pasi që numri i biletave të shitura ka qenë shumë më i madh se numri i karrigeve që ka avioni i kësaj kompanie.

Po ashtu, situatë e njëjtë si kjo ka ndodhur edhe një ditë më parë, ku udhëtaret që kanë blerë bileta te kjo kompani, kanë pritur më orë të tëra në Aeroport për të fluturuar, por një gjë e tillë ka ndodhur tek deri në orët e vona të mbrëmjes, shkruan gazeta “Zëri”.

Udhëtarët e shumtë që kanë pritur më orë të tëra në Aeroport akuzojnë kompaninë për mashtrim, pasi që vonesat e tilla atyre po iu kushtojnë me humbjen e vendeve të punës.

“Kjo është kompani mashtruese. Neve si udhëtarë po na dëmton tej mase”, tha njeri nga udhëtarët e shumtë që ishte duke pritur për të udhëtuar.

Në anën tjetër, zyrtarë të Aeroportit të Prishtinës jo zyrtarisht konfirmojnë se shumë udhëtarë kanë mbetur në Aeroport, ngase kompania nuk ka pasur vende në avion, ndërkaq paratë i ka marrë nga qytetarët.

“Qytetaret që kanë pasur me udhëtuar në mëngjes do të udhëtojnë në orët e vona të mbrëmjes” bën të ditur burimi i gazetës brenda Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari”.

Pristina Airport terminal nears completion Pristina’s time to shine

The new multi million euro terminal in Pristina is set to open its doors to passengers this fall. Construction work on the 45.000 square metre building is nearing completion with late September being tipped as the official opening date for the new terminal. Project manager Holdon Koktur says 130 million euros has been invested into the terminal building, which will have the capacity to handle 3.2 million passengers per year. “We have expanded the airport’s capacity and I am sure that the government will be satisfied. We have invested more into the project than was originally planned. I am very pleased with our progress“, Mr. Koktur commented.

pristina airport adem jashari

Pristina Airport believes the new terminal will also lure passengers away from using its nearest rival – Skopje Airport. “People do not want to cross the border to use Skopje Airport. It is not attractive for those in Kosovo to travel two hours to Macedonia. We are ready for any kind of competition and believe we will provide much better services than other airports in the region”, Mr. Koktur said. He added airport authorities are considering subsidising low cost airlines in order to attract more customers. Low fares have recently attracted many from Kosovo to use Skopje Airport, with the airport recently launching its own shuttle bus to Pristina. Continue reading Pristina Airport terminal nears completion Pristina’s time to shine

Aeroporti i prishtines vazhdon me rritje

Aeroporti i Prishtines vazhdon me rritje super te shpejte, ne tremujorin e pare Aeroporti i Prishtines kishte nje rritje prej 19% ne krahasim me TM1 te vitit 2012, Ajo cke e ben edhe me interesante eshte se vetem gjate muajit qershor 2013 aeroporti i prishtines u sherbeu me shume 141,000 pasagjereve qe eshte nje rritje prej 7% ne krahasim me qershorin e 2012. NUmri i fluturimeve u rrite ndjeshem per 3%. Gjate 6 muajve te pare te 2013 Aeroporti i Pirshtines ne total i sherbeu 765,045 me nje rritje prej 13.5% ne krahasim me 6 mujorin e pare te vitit 2012.

airport prishtina airkosova

Gjate vitit 2012 aeroporti i prishtines sherbeu hiq me pak se 1,527,134 udhetare dhe ne 2013 pritet qe te tejkaloj 1,7 milion pasagjere

Rritja e numrit te udhetareve dhe numrit te fluturimeve ne PRN vazhdon.
Shifrat per kete cerek jane:
Prill: 134,272 udhetare (up 12%)
Maj: 132,610 udhetare (up 16%)
Qershor: 141,100 udhetare (up 7%)

Prill: 602 fluturime (up 13%)
Maj: 594 fluturime (up 14%)
Qershor: 613 fluturime (up 3%)

Gjithsej, kete gjysmevit:
Janar 119,714
Shkurt 102,217
Mars 126,132
Prill 134,272
Maj 132,610
Qershor 141,100
Numri i udhetareve eshte 756,045

Janar – 597
Shkurt 486
Mars 582
Prill 602
Maj 594
Qershor 613
Numri i fluturimeve eshte 3,474

Kompania qe barti me shumti udhetare ne Aeroportin e Prishtines mbetet Belle Air. Tash me Germania ka filluar ta zevendesoje British Airways-in e larguar nga Prishtine, kompania Germania ka filluar me fluturim direkt Prishtine – Londer (gatwick) – Prishtine destinacion mjafte i popullarizuar nga Prishtina, dhe sivjet nga sezoni dimeror per here te pare prtet qe kompania Alitalia te filloj me fluturime direkte nga Milano dhe Roma per Prishtine.

Belle Air Europe: 12,903
Germanwings 75 451
Darwin Airlines: 73429
Adria airways 62,813
Turkish Airlines 61,905

TIA: 616,335 (Jan-May 2013)
PRN: 614,945 (Jan-May 2013)
Diff: 1,390 (0.22%)

Orari i Fluturimeve nga Aeroporti i Prishtines

fly prishtina zurich
BAL791    Belle Air Europe    Prishtina – Malmo    4:40
DWT871    Darwin Arline        Prishtina – Zurich    5:50
BAL526    Belle Air Europe    Prishtina – Venice    6:00
ADR114    Adria Airways        Prishtina – Frankfurt    6:10
AUA770    Austrian Airlines    Prishtina – Vienna    7:10
PGT1851    Pegasus Airline        Prishtina – Antalya    7:45
THY1018    Turkish Airlines    Prishtina – Istanbul    9:05
EDW403    Edelweiss Air        Prishtina – Zurich    9:45
BHP2353    Belair Airlines        Prishtina – Zurich    10:00
EZS1188    EasyJet            Prishtina – Basel    10:20
DWT873    Darwin Airline        Prishtina – Zurich    11:25
BAL536    Belle Air Europe    Prishtina – Dusseldorf    11:35
PGT854    Pegasus Airline        Prishtina – Istanbul S.Gokcen    11:45
AUA778    Austrian Airlines    Prishtina – Vienna    12:45
ADR156    Adria Airways        Prishtina – Munich    12:50
ADR839    Adria Airways        Prishtina – Ljubljana    15:55
BAL917    Belle Air Europe    Prishtina – Basel – Mulhouse    17:00
BAL762    Belle Air Europe    Prishtina – Milano    18:00
BAL915    Belle Air Europe    Prishtina – Basel – Mulhouse    18:10
NAX1909    Norwegian Air        Prishtina – Oslo    18:25
THY1020    Turkish Airlines    Prishtina – Istanbul    20:40
JAF1652    Jetair Fly        Prishtina – Brussels    20:55

Adria Airways Kosove
Tel: +381 38 246 746
Web: www.adria.si

Atlas Jet Kosove
Tel: +381 38 242 526
Web: www.atlasjet.com

Austrian Kosove
Tel: +381 38 594 993
Web: www.austrian.com

Belleair Europe Kosove
Adresa: Garibaldi 4/1, Prishtine
Tel: 00381 38 225 570/71
Fax: 00381 38 225 572
Mob: 00381 38 225 570
Email: prishtina.airport@flybelleair.com
Web: www.belleaireurope.eu

Croatia Airlines
Tel: +381 38 233 833
Web: www.croatiaairlines.com

Easy Jet Kosove
Tel: +381 38 5958 566
Web: www.easyjet.com

Edelweiss Kosove
Tel: +381 38 54 84 33
Web: www.edelweissair.ch

Niki Kosove
Tel: +381 38 502 062
Web: www.flyniki.com

Germanwings Kosove
Tel: +381 38 24 91 84/85
Web: www.kosovaairlines.com

Pegasus Kosove
Tel: +381 38 225 810
Email:  pegasusamk@gmail.com

Sas Kosove
Tel: +381 38 548 435
Web: www.sas.se

SunExpress Kosove
Tel: +381 38 502 062
Web: www.sunexpress.com.tr

Turkish Airlines Kosove
Tel: +381 38 247 711
Web: www.turkishairlines.com