Fly Albania prezantoi destinacionet e reja të fluturimeve.

Kompania Fly Albania prezantoi mbrëmë destinacionet e reja të fluturimeve.

Kompania ajrore deklaroi se që nga tetori, destinacioni Tiranë-Bolonjë do të jetë katër herë në javë, Tirana-Malpensa tre herë në javë, ndërsa Tiranë-Pisa dhe Tiranë-Cuneo do të jenë dy herë në javë.

 

Të gjitha këto destinacione, përveç shërbimit cilësor do të jenë edhe mjaft ekonomike për shqiptarët.

Destinacionet e kësaj kompanie janë qytetet e njohura evropiane si ato italiane: Milano dhe Verona; ato gjermane: Mynih dhe Frankfurt, por edhe në Zyrih të Zvicrës.

Ndërkohë kompania ka theksuar se do të rritet ende më tej si frekuenca e fluturimeve, por edhe destinacionet e tyre.

Kompania ka bërë edhe një surprizë për klientët e saj, ku përfaqësuesit e saj deklaruan se 37.000 personat që kanë fluturuar deri tani me Fly Albania, do të kenë mundësinë të fluturojnë duke paguar bileta avioni per vetëm 10 euro.

Kompania Fly Albania është themeluar së fundmi në Tiranë si pjesë e grupeve besueshme të fushës së transportit ajror; Eurokoha Reisen me partnerët e saj në Shqipëri.

Rrugëtimin e saj FlyAlbania e nis me kompaninë e mirënjohur italiane Livingstone Air.

Kompania ajrore italiane, operon me fluturime brenda dhe jashtë Italisë, kryesisht nga baza e saj në Aeroportin e Milanos, si dhe nga Verona, Roma dhe Alghero. Ofron një shërbim të klasit të lartë, besueshmëri dhe mirësjellje. Ka një flotë mjaft të re dhe partneritet të fuqishëm me operatorët turistikë dhe agjencive të udhëtimit.

Misioni i Fly Albania është zhvillimi i turizmit në Shqipëri, organizimi dhe akomodimi i pushuesve nga Evropa për në bregdetin shqiptar, si edhe fluturimi me kohë, sigurt dhe komod nga Evropa për në vendlindje.

Kompanitë e tjera bashkëpunëtore të Fly Albania

Germanwings

Germanwings GmbH, kompani ajrore me bazë në Këln / Bon të Gjermanisë, pronë e Lufthansa. Germanwings fluturon në mbi 75 destinacione të ndryshme nga Këlni / Boni, Shtutgarti, Berlini, Hanoveri dhe Dortmundi.

Air Berlin

Air Berlin Plc (Air Berlin) është kompania e dytë më e madhe ajrore gjermane dhe e gjashta në Evropë për nga numri i pasagjerëve. Air Berlin realizon fluturime në mbi 84 destinacione në Evropë, 11 në Amerikën Veriore dhe 18 destinacione në Afrikë dhe Azi.

Edelweiss Air

Edelweiss Air është kompani që ofron kualitet të lartë dhe dërgon pasagjerët në destinacionet më të njohura rreth e përqark botës.

Pegasus

Pegasus, është një nga kompanitë ajrore më të besueshme dhe të qëndrueshme në Turqi për 20 vjet, si dhe partner i shumë operatorëve të mëdhenj turistik.

Germania

Germania E themeluar në vitin 1979, kompania ajrore Germania ka krijuar një emër të shquar në mesin e kompanive gjermane kryesisht falë standardeve të larta të mirëmbajtjes dhe sigurisë, shërbimit në bord, si dhe një shkalle shumë të lartë të përpikmërisë.

Aeroporti luan me aviokompanitë gjermane

Prishtinë. Udhëtarët e njërës nga aviokompanitë më të mëdha gjermane, “Air Berlin”, kanë pritur me orë të tëra të dielën në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës (ANP), duke mos u lejuar të shkojnë në destinacionin e fundit, përkatësisht në Dyseldorf të Gjermanisë.

Fluturimi i “Air Berlin” nga Prishtina për në Dyseldorf zakonisht bëhej në ora 09:00 të mëngjesit, me ç’rast rreth 200 udhëtarë të kësaj kompanie kishin arritur dy orë më herët në Aeroport. Mirëpo, drejtuesit e këtij të fundit në asnjë mënyrë nuk e kishin lejuar aeroplanin të fluturojë para orës 11:00, pavarësisht se nuk kishin të rezervuar ndonjë fluturim tjetër.

Përfaqësuesit e kompanisë gjermane “Air Berlin” ankohen se drejtuesit e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës po i maltretojnë pasagjerët e tyre.

“Drejtuesit e Aeroportit po i maltretojnë pasagjerët e kompanive gjermane. Ajo që ka ndodhur të dielën me kompaninë “Air Berlin”, ditë më parë ka ndodhur edhe me pasagjerët e kompanisë “German Wings”, bën të ditur Remzi Ejupi, drejtor i agjencisë turistike “Eurokoha”, e cila është përfaqësuese e kompanisë gjermane “Air Berlin” në Kosovë.

Ejupi pohon se zyra e koordinatorit të sloteve pranë ANP-së po manipulon me oraret e fluturimeve të aviokompanive dhe si pasojë e kësaj pasagjerët po detyrohen të presin me orë të tëra në terminal.

Sipas tij, Komisioni Evropian(KE) qe dy vjet rresht kërkon nga Zyra e Aviacionit Civil të Kosovës dhe Ministria e Transportit që të mos ketë koordinator të sloteve pranë ANP-së, por të formohet një komitet i sloteve, i cili do të përbëhej nga përfaqësuesit e aviokompanive, mirëpo zyrtarët kosovarë si duket nuk e “çajnë kokën” në lidhje me një kërkesë të tillë të KE-së.

“Komiteti i sloteve do të ishte një organ i pavarur dhe nuk do të varej nga një person, ashtu siç ndodh aktualisht”, potencon Ejupi.

Ai paralajmëron se aviokompanitë gjermane për maltretimet e tilla të pasagjerëve do t’i drejtohen me ankesë edhe Ambasadës Gjermane në Kosovës, Zyrës së Aviacionit Civil, Ministrisë së Transportit dhe institucioneve tjera relevante në vend.

Në anën tjetër, zyrtarët e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës nuk kanë dashur të flasin për këtë çështje. Zëdhënësi i kësaj kompanie publike, Altin Ahmeti, pasi që është konsultuar me drejtorin Agron Mustafa, ka thënë se drejtori nuk dëshiron të përgjigjet në pyetjet e gazetës, por çuditërisht ka rekomanduar që për këtë çështje të kontaktohet drejtori i agjencisë “Eurokoha”, Remzi Ejupi.

Kosova Airlines Info DE

Über Kosova Airlines

Kosova Airlines

 

Kosova Airlines ist eine Fluggesellschaft mit Sitz in Prishtina/Kosovo. Sie verbindet Prishtina mit den großen europäischen Städten und durch diese auch mit der ganzen Welt.

Kosova Airlines ist im Jahr 2003 in Zusammenarbeit mit Eurokoha gegründet worden. Unsere Fluggesellschaft fliegt gemäß den internationalen Normen zu einer beträchtlichen Anzahl europäischer Länder.

Sie hat die unterstützende Industrie für ihre Partner Air Berlin und Germanwings entwickelt, indem ihnen die Voraussetzungen für die Fortbildung des Managements, für Flugdurchführung und Verkaufsorganisation geschaffen wurden.

Sie hat ein qualifiziertes Personal und ist in allen Ländern Europas vertreten: Frankfurt, Düsseldorf, München, Stuttgart, Zürich, Genf, Hamburg, Hannover, Berlin, Tirana, Istanbul, Göteborg u.a.

Kosova Airlines arbeitet mit über 300 Agenturen in Kosova, Europa und Amerika zusammen, um Ihnen 24 Stunden lang Wirksamkeit und Dienstleistungen anzubieten.

Sie bietet die beste Lösung für Tausende von inländischen und internationalen Fluggästen an, die an die Ehrlichkeit und Qualität der heutigen Technologie und an die von unserer Fluggesellschaft ermöglichten leistungsstarken Flugzeuge glauben.

Die Plattform der Gesellschaft in ihrem Online-System und 24-stüdigen Call-Center-Dienst bewirken, dass die Anzahl der Fluggäste steigt.

Durch das Angebot von erleichterten internationalen Flügen innerhalb des Tages und durch die damit verbundene zeitliche Ersparung haben wir erreicht, dass wir im Jahr etwa 400.000 Fluggäste befördern.

Kontakt Kosova Airlines

Kosovo
10000 Prishtina | Vellusha e Poshtme 17
Tel: +381 (0) 38 220 220 | Fax: +381 (0) 38 24 91 86
E-mail: bookingprn@eurokoha.net

——

10000 Prishtina | Hotel Grand
Tel: +381 (0) 38 22 02 20 | Fax: +381 (0) 038 24 91 86
E-mail: bookingprn@kosovaairlines.com

——

Airport Prishtina
Tel: +381 (0) 38 50 20 62 | Fax: +381 (0) 38 50 20 61

——

Kosova Airlines Deutschland

60329 Frankfurt | Baselerstr.  35-37
Tel: +49 (0) 69 25 66 760 | Fax: +49 (0) 69 25 66 76 26
Airport Tel: +49 (0) 172 52 70 555
E-mail: bookingfra@eurokoha.net

——

40474 Düsseldorf | Flughafen Düsseldorf
Zentralgebäude Schalter 1722, 1723
Terminal Ring 1
Tel +49 (0) 211 17 39 930 | Fax +49 (0) 211 17 39 938
E-mail: bookingdus@eurokoha.net

——

70629 Stuttgart | Flughafen Stuttgart
Terminal 4 E2 | Schalter 2.405
Tel: +49 (0) 711 87 03 06 90 | Fax: +49 (0) 711 87 03 06 919
E-mail: bookingstr@eurokoha.net

——

80336 München | Schwanthalerstr. 58
Tel: +49 (0) 89 97 30 66 42 | Fax: +49 (0) 89 97 30 66 43
E-mail: bookingmuc@eurokoha.net

——

Kosova Airlines Schweiz

8152 Zürich | Glattbrugg | Schaffhauserstr. 135
Tel +41 (0) 44 315 59 59 | Fax +41 (0) 44 315 59 50
Airport Tel +41 (0) 43 81 65 072
E-mail: bookingzrh@eurokoha.net

——

Genèva Airport
Tel: +41 (0) 22 346 20 01 | Fax: +41 (0) 44 315 59 50
E-mail: bookinggva@eurokoha.net

Kosova Airlines

Air Berlin

Air Berlin is now Europes third largest low cost airline after Ryanair and Easyjet, having been been founded in Oregon, USA (due to controls after the war only allowing aircraft from the Allied Powers to land in Berlin).

It’s first route was to Palma de Mallorca, still an important hub for the airline.

After German reunification in 1990, the airline received investment from German investors and considerably increased it’s number of routes.

In 2004 Air Berlin aquired a 24% stake in Lauda Air, the airline founded by Nikki Lauda, and in 2006, acquired dba.

In 2007, Air Berlin bought the German airline LTU which had a fleet of 26 aircraft.
Also in 2007, the airline was in talks to takeover the airline Condor, which would have seen Thomas Cook (owned by the same parent company as Condor) taking shares in Air Berlin. These negotiations came to end however in 2008 due the changing economic climate at the time.

Unlike other low cost airlines, Air Berlin achieves efficiency by routing via hubs, meaning a change of planes, but timed to still give a reasonable overall traveling time.

Air Berlin/dba carried 28.6 million passengers in 2008

Air Berlin tani është Europes tretë më e madhe ajrore me kosto të ulët pas Ryanair dhe Easyjet, duke qenë të qenë i themeluar në Oregon, SHBA (për shkak të kontrolleve të pas luftës, vetëm duke lejuar avion nga Fuqitë Aleate të tokës në Berlin).

Kjo është rrugë e parë ishte në Palma de Mallorca, ende një qendër të rëndësishme për ajrore.

Pas ribashkimit të Gjermanisë në 1990, linja ajrore marrë investime nga investitorët gjermanë dhe në mënyrë të konsiderueshme në rritje është numri i rrugëve.

Në vitin 2004 Air Berlin bleu 24% në Lauda Air, linja ajrore e themeluar nga Nikki Lauda, dhe në vitin 2006, DBA fituar.

Në vitin 2007, Air Berlin e bleu gjermane LTU ajrore e cila kishte një flotë prej 26 avionë.
Gjithashtu në 2007, linja ajrore është në bisedime për marrjen me kondor ajrore, të cilat do të kanë parë Thomas Cook (në pronësi të kompanisë mëmë njëjtë si Kondor) duke marrë aksione në Air Berlin. Këtyre negociatave erdhi në fund megjithatë në vitin 2008 për shkak klimës ndryshim ekonomik në atë kohë.

Ndryshe nga linjat e tjera ajrore me kosto të ulët, Air Berlin arrijë efikasitet nga mposhti me anë të shpërndarës, do të thotë një ndryshim të avionëve, por në kohën e duhur për të dhënë ende një kohe të arsyeshme të përgjithshëm që udhëtojnë.

Air Berlin / dba realizuar 28.600.000 pasagjerë në 2008