Wizz Air me linjë të re Shkup-Hanover

Nga 1 tetori kompania më e madhe e buxhetit të ulët në Evropën Qendrore dhe Lindore Wizz Air do të nisë linjën e re Shkup-Hanover, me dy fluturime në javë, të martën dhe të shtunën, njofton GazetaExpress.
Biletat tashmë janë në shitje në wizzair.com, me çmim prej 1.199 denarë, apo gati 20 euro.

Me këtë Wizz Air tash ofron gjithsej 25 destinacione në 11 shtete nga dy aeroportet e Maqedonisë, Shkupi dhe Ohri

Kosova vazhdon betejën me Maqedoninë rreth aviobiletave

Derisa Kosova vazhdon të presë një përgjigje nga Komisioni Evropian rreth kërkesës për të hetuar ligjshmërinë e subvencioneve për kompanitë ajrore nga ana e Maqedonisë, Aeroporti i Prishtinës ende po bën përpjekje të tejkalojë dëmin e pësuar nga shteti fqinj.

Në vitin 2014, kur Aeroporti i Prishtinës kishte shërbyer për rreth 220 mijë udhëtarë më pak se një vit më herët, Maqedonia njoftonte se Aeroporti i Shkupit kishte thyer rekordin e udhëtarëve.

Kjo kishte nxitur Autoritetin e Aviacionit Civil të Kosovës që të bëjë një kërkesë në Komisionin Evropian për të vërtetuar ligjshmërinë e subvencioneve që bënte Qeveria e Maqedonisë ndaj kompanive ajrore të cilat kishin arritur t’i merrnin një pjesë të udhëtareve të Aeroportit të Prishtinës.

Atë kohë, ky autoritet insistonte se Maqedonia kishte bërë shkelje të konkurrencës së drejtë me këtë veprim.

Dhe derisa një përgjigje zyrtare po vonon, Aeroporti i Prishtinës po vazhdon përpjekjet që të minimizojë dhe të tejkalojë dëmet që u bënë nga shteti fqinj.

Dritan Gjonbalaj, kryeshef i këtij autoriteti, thotë se vitin e kaluar Aeroporti i Prishtinës ka zbatuar një program të ligjshëm të nxitjeve për kompanitë ajrore që për pasojë ka rritur trafikun në këtë aeroport.

Ai po ashtu shpreson se pretendimet e palës Kosovare do të vërtetohen edhe nga BE-ja e cila do të kërkojë nga Maqedonia që të ndalojë këtë praktikë.

“Mund t’ju konfirmoj se vlerësimet preliminare të Komisionit janë në të njëjtën linjë me vlerësimet tona për këtë rast. Kjo dëshmohet edhe me Raportin e Komisionit Evropian për Maqedoninë 2015 (ish-Raporti i Progresit), në të cilin shprehet shqetësim për nxitjet financiare që Qeveria e Maqedonisë ua jep kompanive ajrore në Aeroportin e Shkupit”, ka thënë Gjonbalaj, për portalin Insajderi.

“Ne do të vazhdojmë të insistojmë që Komisioni Evropian t’i përdorë mekanizmat e vet për të garantuar konkurrencë të drejtë midis aeroporteve në rajon”, ka shtuar Gjonbalaj.

Në vitin 2013, Maqedonia kishte vendosur që të subvencionojë kompanitë ajrore që do të jenë të gatshme të shtojnë linjat e fluturimit nga Aeroporti i Shkupit. Këto kompani kanë marrë deri në 40 mijë euro për çdo destinacion të ri, ndërsa qeveria maqedonase ka paguar po ashtu shtatë deri në nëntë euro për çdo tiketë të blerë në këto fluturime.

Për më tepër, në tetor të vitit 2014, menjëherë pas ankesës së Kosovës, Maqedonia kishte thënë se në të ardhmen do të subvencionojë deri në 65 euro turistët që vijnë nga Gjermania, Amerika, Britania e Madhe, Kazakistani dhe Azerbajxhani.

Dëmet e një politike të tillë të ndjekur nga Maqedonia ishin ndjerë sidomos në vitin 2014. Derisa në vitin 2013 numri i udhëtareve që u shërbyen në Aeroportin e Prishtinës ishte 1,628,678, ky numër ishte për 14 për qind më i vogël, apo 1,404,775 udhëtare.

“Vlerësojmë se kjo rënie e numrit të udhëtarëve në vitin 2014, përveç tjerash, ka qenë e ndikuar seriozisht edhe nga subvencionet financiare të Qeverisë së Maqedonisë për kompanitë ajrore që fluturojnë në Shkup”, ka thënë Gjonbalaj.

Por, me gjithë sfidën e vështirë që vije nga Maqedonia, ai shpreson se numri i trafikut në Aeroportin Ndërkombëtar Adem Jashari do të vazhdojë të rritet.

“Jemi të bindur se Aeroporti i Prishtinës, me shërbime cilësore dhe programe të ligjshme të nxitjes, do ta vazhdojë rritjen e trafikut, duke iu ofruar udhëtarëve tanë mundësi për fluturime në destinacione të reja, me çmime më të lira” ka thënë ai.

“Gjithashtu, kemi pritje të arsyeshme se me liberalizimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës do të ketë rritje edhe më të madhe të numri të udhëtarëve në Prishtinë”.

Derisa Kosova dhe Maqedonia kanë probleme sa i përket transportit ajror, një gjë e tillë nuk vlen për atë rrugor. Kosova ka filluar ndërtimin e autostradës në drejtim të Hanit të Elezit që pritet të kushtojë rreth 600 milionë euro, transmeton Telegrafi.

Fly Albania prezantoi destinacionet e reja të fluturimeve.

Kompania Fly Albania prezantoi mbrëmë destinacionet e reja të fluturimeve.

Kompania ajrore deklaroi se që nga tetori, destinacioni Tiranë-Bolonjë do të jetë katër herë në javë, Tirana-Malpensa tre herë në javë, ndërsa Tiranë-Pisa dhe Tiranë-Cuneo do të jenë dy herë në javë.

 

Të gjitha këto destinacione, përveç shërbimit cilësor do të jenë edhe mjaft ekonomike për shqiptarët.

Destinacionet e kësaj kompanie janë qytetet e njohura evropiane si ato italiane: Milano dhe Verona; ato gjermane: Mynih dhe Frankfurt, por edhe në Zyrih të Zvicrës.

Ndërkohë kompania ka theksuar se do të rritet ende më tej si frekuenca e fluturimeve, por edhe destinacionet e tyre.

Kompania ka bërë edhe një surprizë për klientët e saj, ku përfaqësuesit e saj deklaruan se 37.000 personat që kanë fluturuar deri tani me Fly Albania, do të kenë mundësinë të fluturojnë duke paguar bileta avioni per vetëm 10 euro.

Kompania Fly Albania është themeluar së fundmi në Tiranë si pjesë e grupeve besueshme të fushës së transportit ajror; Eurokoha Reisen me partnerët e saj në Shqipëri.

Rrugëtimin e saj FlyAlbania e nis me kompaninë e mirënjohur italiane Livingstone Air.

Kompania ajrore italiane, operon me fluturime brenda dhe jashtë Italisë, kryesisht nga baza e saj në Aeroportin e Milanos, si dhe nga Verona, Roma dhe Alghero. Ofron një shërbim të klasit të lartë, besueshmëri dhe mirësjellje. Ka një flotë mjaft të re dhe partneritet të fuqishëm me operatorët turistikë dhe agjencive të udhëtimit.

Misioni i Fly Albania është zhvillimi i turizmit në Shqipëri, organizimi dhe akomodimi i pushuesve nga Evropa për në bregdetin shqiptar, si edhe fluturimi me kohë, sigurt dhe komod nga Evropa për në vendlindje.

Kompanitë e tjera bashkëpunëtore të Fly Albania

Germanwings

Germanwings GmbH, kompani ajrore me bazë në Këln / Bon të Gjermanisë, pronë e Lufthansa. Germanwings fluturon në mbi 75 destinacione të ndryshme nga Këlni / Boni, Shtutgarti, Berlini, Hanoveri dhe Dortmundi.

Air Berlin

Air Berlin Plc (Air Berlin) është kompania e dytë më e madhe ajrore gjermane dhe e gjashta në Evropë për nga numri i pasagjerëve. Air Berlin realizon fluturime në mbi 84 destinacione në Evropë, 11 në Amerikën Veriore dhe 18 destinacione në Afrikë dhe Azi.

Edelweiss Air

Edelweiss Air është kompani që ofron kualitet të lartë dhe dërgon pasagjerët në destinacionet më të njohura rreth e përqark botës.

Pegasus

Pegasus, është një nga kompanitë ajrore më të besueshme dhe të qëndrueshme në Turqi për 20 vjet, si dhe partner i shumë operatorëve të mëdhenj turistik.

Germania

Germania E themeluar në vitin 1979, kompania ajrore Germania ka krijuar një emër të shquar në mesin e kompanive gjermane kryesisht falë standardeve të larta të mirëmbajtjes dhe sigurisë, shërbimit në bord, si dhe një shkalle shumë të lartë të përpikmërisë.

Aeroporti i Prishtines Anulohen të gjitha fluturimet për shkak të mjegullës

Zyrtarë të Aeroportit Ndërkombëtarë të Prishtinës, Adem Jashari, bëjnë të ditur për Radion Evropa e Lirë, se për shkak të mjegullës së dendur nuk ka asnjë aterim apo fluturim në këtë aeroport.

Zyrtarja për informim në Aeroportin e Prishtinës, Valentna Gara, thotë se nga dje pasdite e deri më tash nuk ka pasur fluturime. Ajo tregon se një numër i madh i udhëtarëve po presin në ambientet e aeroportit.

“Pasagjerët i udhëzojë që t’i kontaktojnë kompanitë e tyre ajrore dhe ata merren me secilin rast veç e veç”, thotë Gara

Belle Air Europe rrit kapacitetin e flotës

Belle Air Europe ka shtuar kapacitetin e flotës për të bërë të mundur fluturimin e pasagjerëve të tij. Gjatë verës 2013 qytetarët kosovarë kanë zgjedhur vendlindjen për të kaluar pushimet e tyre verore, duke zgjedhur Belle Air Europe si transportuesin e tyre.

Por cila është kompania ajrore Belle Air Europe?

Kompania ajrore Belle Air Europe, një investim evropian në Republikën e Kosovës, operon në tregun e Kosovës që prej vitit 2009. Misioni i saj është krijimi i linjave ajrore të rregullta ndërmjet Kosovës dhe Europës, duke ofruar më shumë mundësi udhëtimi për të gjitha grupet shoqërore.

Ky investim është më i madhi i bërë deri tani në fushën e industrisë së aviacionit në Kosovë. Vetëm në vitin 2013 ky investim arriti në vlerën e 60 milionë euro, ndërsa në vitin 2014 parashikohet të kapë vlerën e 100 milionë EUR.

Aktualisht, Belle Air Europe operon me fluturime të rregullta nga Aeroporti i Prishtinës drejt 12 destinacioneve të ndryshme: Milano, Verona, Venezia në Itali, Dusseldorf, Hannover, Munich, Stuttgart në Gjermani, Bruksel, Malmo, Mulhouse.

Destinacionet e Zurich dhe Geneveoperohen nga Belle Air Europe nënkontraktuar nga kompania ajrore Darwin Airlines në Zvicër dhe operatori turistik Always Travel & Tours në Kosovë.

Për të realizuar këtë aktivitet në Kosovë janë punësuar 78 punonjës, pa përfshirë stafin e kabinës, ndërsa në vitin 2014 parashikohet të arrijë në 178, duke punësuar edhe 100 punonjës të rinj.

belleair-kosova-1

Numri i pasagjerëve të transportuar nga fillimi i aktivitetit deri në fund të muajit korrik 2013 nga kompania Belle Air Europe është mbi 600,000 pasagjerë, duke konkurruar suksesshëm operimin kaotik të charter-ave të disa prej agjencioneve turistike në këtë treg, me çmime më ekonomik edhe me më shumë fluturime në ditë, me avionë të gjeneratës më të fundit Airbus A319 e A320.

Rritja e numrit të pasagjerëve në këtë verë ka imponuar shtimin e numrit të fluturimeve, për të përballuar këtë kërkesë. Ky fluks është rritur relativisht, duke sjellë me vete edhe disa problematika. Continue reading Belle Air Europe rrit kapacitetin e flotës

Wizz Air ne Shkup tash me me 2 aeroplana

Wizz Air ka prezantuar aeroplanin e dytë në bazën e vet në Aeroportin e Shkupit, që menaxhohet nga TAV Macedonia. Aeroplani i ri Airbus A320 do të dërgohet në Shkup me 16 Prill 2014, kur edhe lansohen tri fluturime të reja për në: Bruksel, Frankfurt dhe Paris. Të gjitha këto fluturime do të realizohen fillimisht dy herë në javë, me çmime promovuese që nisin nga më pak se 20 EUR* dhe mund të rezervohen në wizzair.com

wizzair - kosove

Airoplani i ri do të mbështesë operacione të 13 linjave si dhe rrisë kapacitetin e ulëseve deri në 680,000 ulëse gjatë vitit 2014. Kjo tregon më së miri se fluturimet e lira nënkuptojnë turizëm, krijim të vendeve të reja të punës si dhe stimulim të biznesit vendor me tregjet ndërkombëtare. Wizz Air ka njoftuar po ashtu se do të ketë më shumë fluturime në shërbimet e ofruara drejt Bazelit, Mulhouse të Suedisë, Eindhoven të Holandës, Gothenburg, Malmo e Munich.

Zoran Krstevski, menaxher i përgjithshëm i TAV Macedonia, kompania që menaxhon dy aeroportet maqedonase, me rastin e njoftimit për dy linjat e reja, është shprehur i entuziazmuar.

“Ky vit ka qenë në mënyrë të veçantë shumë i suksesshëm për TAV Macedonia. Kemi pasur rritje mesatare prej 16.8% të numrit të udhëtarëve në të dy aeroportet tona, e në veçanti në aeroportin ‘Aleksandri i Madh’ në Shkup, ku është shënuar rritje prej 18% e numrit te udhëtarëve”. Continue reading Wizz Air ne Shkup tash me me 2 aeroplana

Aeroporti i prishtines vazhdon me rritje

Aeroporti i Prishtines vazhdon me rritje super te shpejte, ne tremujorin e pare Aeroporti i Prishtines kishte nje rritje prej 19% ne krahasim me TM1 te vitit 2012, Ajo cke e ben edhe me interesante eshte se vetem gjate muajit qershor 2013 aeroporti i prishtines u sherbeu me shume 141,000 pasagjereve qe eshte nje rritje prej 7% ne krahasim me qershorin e 2012. NUmri i fluturimeve u rrite ndjeshem per 3%. Gjate 6 muajve te pare te 2013 Aeroporti i Pirshtines ne total i sherbeu 765,045 me nje rritje prej 13.5% ne krahasim me 6 mujorin e pare te vitit 2012.

airport prishtina airkosova

Gjate vitit 2012 aeroporti i prishtines sherbeu hiq me pak se 1,527,134 udhetare dhe ne 2013 pritet qe te tejkaloj 1,7 milion pasagjere

Rritja e numrit te udhetareve dhe numrit te fluturimeve ne PRN vazhdon.
Shifrat per kete cerek jane:
Prill: 134,272 udhetare (up 12%)
Maj: 132,610 udhetare (up 16%)
Qershor: 141,100 udhetare (up 7%)

Prill: 602 fluturime (up 13%)
Maj: 594 fluturime (up 14%)
Qershor: 613 fluturime (up 3%)

Gjithsej, kete gjysmevit:
Janar 119,714
Shkurt 102,217
Mars 126,132
Prill 134,272
Maj 132,610
Qershor 141,100
Numri i udhetareve eshte 756,045

Janar – 597
Shkurt 486
Mars 582
Prill 602
Maj 594
Qershor 613
Numri i fluturimeve eshte 3,474

Kompania qe barti me shumti udhetare ne Aeroportin e Prishtines mbetet Belle Air. Tash me Germania ka filluar ta zevendesoje British Airways-in e larguar nga Prishtine, kompania Germania ka filluar me fluturim direkt Prishtine – Londer (gatwick) – Prishtine destinacion mjafte i popullarizuar nga Prishtina, dhe sivjet nga sezoni dimeror per here te pare prtet qe kompania Alitalia te filloj me fluturime direkte nga Milano dhe Roma per Prishtine.

Belle Air Europe: 12,903
Germanwings 75 451
Darwin Airlines: 73429
Adria airways 62,813
Turkish Airlines 61,905

TIA: 616,335 (Jan-May 2013)
PRN: 614,945 (Jan-May 2013)
Diff: 1,390 (0.22%)

Super Bileta te lira (Cmime momentale) fluturime per prishtin

Prishtinë – Zurich Ma, 09 KOR 2013, 17:45  99 CHF *
Prishtinë – Zurich Ma, 09 KOR 2013, 10:50  99 CHF *
Zurich – Prishtinë Ma, 09 KOR 2013, 14:50 349 CHF *
Zurich – Prishtinë Ma, 09 KOR 2013, 07:40 349 CHF

air kosova

Prishtine – Dyseldorf prej 50 euro!
Prishtine – Zyrih prej 55 euro!
Prishtine – Shtutgart prej 60 euro!
Prishtine – Mynih prej 70 euro!
Prishtine – Verone prej 70 euro!
Prishtine – Stamboll prej 90 euro!

Oferta Speciale e Adria prej Prishtines

 • Pristina Amsterdam from 196 €
 • Pristina Brussels from 196 €
 • Pristina Copenhagen from 196 €
 • Pristina Frankfurt from 196 €
 • Pristina Munich from 196 €
 • Pristina Paris from 196 €
 • Pristina Vienna from 196 €
 • Pristina Zurich from 196 €

te gjthia cmimet jane per bileta kthyerse!

Return tickets at very low prices

Thinking ahead has always been a good idea. Our promotional campaign “The faster you buy, the cheaper you fly” aims to draw attention to a new Adria Airways offering based on the “first minute” principle – tickets are cheapest when booked a few weeks before flying. This means you can purchase return tickets to various destinations at very low prices – starting from just €118. The price includes all taxes and charges, including the online booking fee. The price depends on when the booking is made and on seat availability, since the number of seats is limited.

Aeroporti i Prishtines me rekord te ri

flying

2013 Q1 krahasuar me  2012 Q1  ka ngritje prej 19% ne numer te udhetareve apo ne total 348,000 udhetare per tre muajte e pare te vitit 2013

 • Janar 2013 krahasuar me  Janar 2012 ka ngritje prej 6% ne numer te udhetareve
 • Shkurt 2013 krahasuar me Shkurt 2012 ka ngritje prej 27% ne numer te udhetareve
 • Mars 2013 krahasuar me Mars 2012 ka ngritje prej 27% ne numer te udhetareve

Për herë të parë në histori te aeroporit te Prishtines ne muajin Shkurt te vitit 2013 arriti ti sherbej mbi 100,000 udhëtarë (102,217).

2013 Q1 krahasuar me 2012 Q1:  ka ngritje prej 17% ne fluturime ku ne total ishin 1665 fluturime

 • Janar 2013 krahasuar me  Janar 2012 ka ngritje prej 7% ne numer te fluturimeve
 • Shkurt 2013 krahasuar me Shkurt 2012 ka ngritje prej 19% ne numer te fluturimeve
 • Mars 2013 krahasuar me Mars 2012 ka ngritje prej 27% ne numer te fluturimeve