Prishtina Airport Flight Schedule and New Terminal update

 • FLIGHT    AIRLINE            FROM        TO        SCHEDULE
 • BIE9825    Air Mediterranee    Prishtina    Medinah        5:30
 • DWT871    Darwin Airline        Prishtina    Zurich        5:50
 • BAL526    Belle Air Europe    Prishtina    Venice        6:00
 • ADR114    Adria Airways        Prishtina    Frankfurt    6:10
 • AUA770    Austrian Airlines    Prishtina    Vienna        7:10
 • THY1018    Turkish Airlines    Prishtina    Istanbul    9:05
 • EDW403    Edelweiss Air        Prishtina    Zurich        9:45
 • BHP2353    Belair Airlines        Prishtina    Zurich        10:00
 • BAL917    Belle Air Europe    Prishtina    Basel – Mulhouse11:30
 • BAL762    Belle Air Europe    Prishtina    Milano        11:40
 • PGT854    Pegasus Airline        Prishtina    Istanbul S.Gokcen11:45
 • ADR156    Adria Airways        Prishtina    Munich        12:50
 • ADR839    Adria Airways        Prishtina    Ljubljana    15:55
 • BIE9722    Air Mediterranee    Prishtina    Medinah        17:50
 • THY1020    Turkish Airlines    Prishtina    Istanbul    20:40
 • JAF1652    Jetair Fly        Prishtina    Tirana-Brussels    21:00

airport prishtina

Despite the construction of Pristina Airport’s new multi million euro terminal running late, the building is expected to open its doors to the public at the start of the 2013/14 winter season. The airport’s operator, Limak and Aéroports de Lyon, say construction work has been gaining momentum in the lead up to the terminal’s opening with technology now being installed for the handling of passengers upon arrival and departure. The airport has also invested into new aircraft handling equipment and the construction of a brand new control tower. The Kosovo Civil Aviation Authority says Pristina Airport will have the most modern terminal in the Balkans which will be fitted with the latest technology. Continue reading Prishtina Airport Flight Schedule and New Terminal update

Airport Pristina is keeping numbers high

Pristina Airport has continued to record strong passenger numbers, though the rate of growth has slowed in July. During last month, Pristina Airport welcomed 198.443 passengers though its doors, an increase of 0.6%. In the first seven months of 2013, Pristina Airport has handled 954.488 passengers, an increase of 11.6% compared to the same period last year. Dubrovnik Airport, which is hot on Pristina’s heels, will handle its millionth passenger of the year today. However, Pristina is expected to maintain its position as the third busiest airport in the former Yugoslavia this year. In 2012 the airport handled 1.527.134 passengers.

limak airports

Pristina International Airport 2013 Statistics Jan-July

 • Janury 119,714
 • February 102,217
 • March 126,132
 • Arill 134,272
 • May 132,610
 • June 141,100
 • July 198.443

 

meanwhile Prishtina Airport is nearing the end of new terminal construction which will be among the best in the Balkans region with over 42,000 m2. The new terminal building of Pristina Adem Jashari Airport is designed as a structure in which all the equipment will be kept for effective operation in an enclosed area of 42,474 m2. There are 26 check-in desks and one large-size luggage check-in desk in the new terminal building. 6 C-type planes or 3 E-type planes will be able to park simultaneously thanks to 4 passenger boarding bridges and 3 fixed link buildings all of which are compatible with the MARS system. With open park positions, 8 C-type and 4 E-type planes are able to park.

The new terminal building will offer highest-quality service in terms of aviation and passenger comfort. In total over 2.500 m2 of trading area, 900 m2 of which is duty-free zone, was established in the new terminal building. With these features, it will serve as the terminal with the most spectacular trading concept of the Balkans.

Super Cmimet per Bileta prej 29 euro Stuttgart, Geneve, Zurich,

Super Cmimet per Bileta prej 29 euro Stuttgart, Geneve, Zurich,

16.07.2013 Prishtina – Zürich 89.–CHF

17.07.2013 Prishtina – Zürich 89.–CHF

17.07.2013Prishtina – Stuttgart 29.–EUR

17.07.2013 Prishtina – München 89.–EUR

17.07.2013 Prishtina – Geneve 69.–CHF

prishtina-stutgart prishtina-geneve prishtina-zurich

Pse te shkoni ne Shtutgart?

Nje oferte speciale per bileta Prishtine – Shtutgart per vetem 29 euro ku ju mund te kalni nje kohe te mire kete qytet te gjermanise duke vizituar muzete e dy prej kompanive (prodhuesve te veturave) me te sukseshme boterore Mervedes Benz dhe Porche

Muzeu i Mercedes Benz– Shtutgart

Adresa: Mercedesstrasse 100, 70372 Stuttgart, Baden-Wurttemberg, Germany

Në një ndërtesë bronzi që duket si një miksim në mes te nje ndertese dhe  anije kozmike, Mercedes-Benz Museum (Muzeu-Mercedes-benz.com) me krenari tregon disa nga Veturat krijimet më te rendesishme të kompanisë. Prezentimi e përhershm përfshin makina që datojnë më shumë se 100 vjet, duke përfshirë Mercedesin e  parë dhe Blitzen-Benz.

Muzeu i Porschese ne Shtutgart

Adresa: 1 Porscheplatz, 70435 Stuttgart, Baden-Wurttemberg, Germany
Nje ndertese qe veshtire mund te pershkruhet me fjale qe then ligjet e gravitetit pasi qe duket sikur rrine pezull ne ajer pa mbajtje ne toke, Muzeu perfshine nje koleksion prej me shume se 80 super veturave te prodhuesit Porsche perfshire 356, 550, 911 dhe 917 duke vazhdruar me arritjet teknike te Porschese e edhe zhvillimiet inxhinerike te profesor Ferdinand Porsche.

Hotelet ne Shtutgart nuk jane edhe aq te shtrejte fillojne prej rreth 50 euro per nje nate ne hotel me 3 yje

Rezervoni biletat sot dhe perfitoni menjehere nga keto super bileta aeroplani.

Prishtina Airport is Booming

While most of the limelight is on Belgrade and Zagreb, Pristina Airport has managed to significantly increase passenger numbers over the past few years and is looking stronger than ever in 2013. In addition, the former Yugoslavia’s third busiest airport is set open the doors of its new multi million euro terminal by year’s end, which it hopes will further boost traffic and passenger flow. In the first quarter, Kosovo’s main airport saw its figures boom 19% while in February and March numbers rose over 27%. The airport handled just over 349.000 passengers in the first three months. The growth is being driven, amongst other things, by a strong increase in the number of operated flights, up by 15%.

The busiest carrier at Pristina Airport was Belleair Europe, which was the airline of choice for 64.030 passengers. Germanwings came in second with 36.115 travellers. Adria Airways, which also calls Pristina its home, carried over 20.000 passengers and was the fifth busiest airline at the airport, behind Germania and easyJet but ahead of Darwin Airlines, Edelweiss, Turkish Airlines and Belair. The most popular destination from Pristina was Zurich with a combined total of both inbound and outbound passengers standing at 80.000. The route has seen a 27% boost in passenger numbers so far this year. Istanbul (both Ataturk and Sabiha Gokcen airports) was the second most popular destination with some 40.000 passengers. Dusseldorf and Munich were next in line with over 30.000 travellers.

Meanwhile, construction of the airport’s new terminal and control tower are progressing, with construction to be completed by the end of the year. The new terminal stretches over 45.000 square metres with the building featuring three air bridges. Furthermore, a new apron and car park with the ability to serve 1.750 vehicles are also under construction. Pristina handled 1.527.134 passenger in 2012, up 7.4% on the year before.

Kryeministri Thaçi vizitoi punimet në ANP – Adem Jashari

Kryeministri Thaçi së bashku me Ministrin Hamza, vizituan vazhdimin e punimeve në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës – Adem Jashari. Kjo është hera e dytë që po vizitohen punimet brenda disa muajve. Nga të Kryeministri punimet u vlerësuan si jashtëzakonsht të mira, ku u vlerësuar puna e konzorciumit turko-francez si dhe bashkëpunimi me organet shtetërore.

Punimet në ANP – Adem Jashari kanë filluar në korrik të vitit të kaluar dhe tashmë një pjesë e mirë e punimeve ndërtimore janë në përfundim. Nga ana e partnerit privat, konzorciumit turko-francez, Limak – Aeroport de Lyon pritet të ndërtohen, në mes tjerash:

 • Terminali i ri me më shumë se 29000 m2
 • Kulla e re për trafikun ajror, së bashku me objektin administrativ për Shërbimin e Navgimit Ajror
 • Parking veturash me 1750 vend-parkingje
 • Platforma e re për parkingje të aeroplanëve
 • Zona e re për radhitjen e taksive dhe autobusëve, si dhe
 • Uzinë për trajtimin e ujërave të zeza që është risi për këtë lokacion

Këto përbëjnë investimin më të madh privat në Kosovë nga paslufta, duke arritur në vlerë mbi 100 milionë EURO

Malesia Reisen Oferta Speciale per Prill 2012

01.04.2012 – Zurich → Prishtina WK 404     11:30     250,00 CHF
01.04.2012 – Zurich → Prishtina WK 402     06:30     230,00 CHF
02.04.2012 – Zurich → Prishtina WK 402     06:30     250,00 CHF

31.04.2012 – Prishtina → Zurich WK 405     17:20     90,00 CHF
01.04.2012 – Prishtina → Zurich WK 405     14:30     180,00 CHF
01.04.2012 – Prishtina → Zurich WK 403     09:00     120,00 CHF
02.04.2012 – Prishtina → Zurich WK 403     09:00     120,00 CHF

Malesia Reisen Kontakt
Malesia Reisen Zvicer:
Malesia Reisen Spreitenbach +41 56 417 90 90
Malesia Reisen Zürich +41 44 211 81 81
Malesia Reisen Zürich (Airport) +41 43 816 23 62
Malesia Reisen Genf +41 79 417 90 90
Malesia Reisen Lausanne +41 21 636 31 81
Malesia Reisen Kosova:
Malesia Reisen Pristina +381 38 240 666
Malesia Reisen Pristina (Airport) +381 38 548 432
Malesia Reisen Prizren +381 29 241 859
Malesia Reisen Suhareka +381 29 271 001
Malesia Reisen E-Mail: info@malesiareisen.com

Rezervo tani, Rezervoje Bleje Bileten per vetem 39 Euro Airprishtina

Rezervo Tani

Për Prishtinë nga Veronë nga EUR 39,00
Për Prishtinë nga Venezia nga EUR 39,00
Për Prishtinë nga Milano/Bergamo nga EUR 69,00
Për Prishtinë nga Shtutgart nga EUR 69,00
Për Prishtinë nga Mynhen nga EUR 39,00
Për Prishtinë nga Friedrichshafen nga CHF 69,00
Për Prishtinë nga Wien nga EUR 49,00
Për Prishtinë nga Dyseldor fnga EUR 39,00

Rezervo tani, Rezervoje Bleje Bileten per vetem 39 Euro Airprishtina

Oferta Speciale e Kosova Airlines (Flyksa) Shtator 2011

Oferta Speciale e Kosova Airlines (Flyksa) per fluturimet drejt Prishtines per fillimin e muajit Shatator 2011 duken shume impresive duke nisur me cmime prej 49 prej Munchen-it deri te 99 prej Stuttgardit per ne Prishtine vendet jane te limituara keshtu qe beni mire ti rezervoni me heret

si cdo here tjeter infot per kontakte jane me poshte dhe ju mundesojne qe te kontaktoni direkt me kompanine Kosova Airline / Flyksa dhe besojme qe do te jen ne gjendje te ju ndihmojne dhe tu japin sherbimin e kerkuar.

Oferta Speciale e Kosova Airlines (Flyksa) Shtator 2011

31.08.2011 Stuttgart – Prishtina 99.–EUR
31.08.2011 München – Prishtina 79.–EUR
31.08.2011 Düsseldorf – Prishtina 79.–EUR
31.08.2011 Vienna – Prishtina 69.–EUR
31.08.2011 Düsseldorf – Skopje 89.–EUR

1.09.2011 München – Prishtina 49.–EUR
1.09.2011 Zürich – Prishtina 99.–CHF

2.09.2011 Vienna – Prishtina 69.–EUR
2.09.2011 Köln/Bonn – Prishtina 49.–EUR
2.09.2011 München – Prishtina 49.–EUR
2.09.2011 Zürich – Prishtina 99.–CHF

3.09.2011 München – Prishtina 49.–EUR
3.09.2011 Stuttgart – Prishtina 49.–EUR
3.09.2011 Düsseldorf – Prishtina 49.–EUR
3.09.2011 Zürich – Skopje 99.–CHF
3.09.2011 Geneve – Prishtina 79.–CHF
3.09.2011 Düsseldorf – Skopje 69.–EUR
3.09.2011 Köln/Bonn – Tirana 59.–EUR

4.09.2011 München – Prishtina 49.–EUR
4.09.2011 Stuttgart – Prishtina 49.–EUR
4.09.2011 Düsseldorf – Prishtina 49.–EUR

CALL CENTER 24 STUNDEN/Hours/Ore

Kosova Airlines Flyksa Düsseldorf: +49 (0) 211 17 39 930
Kosova Airlines Flyksa Stuttgart: +49 (0) 711 87 03 06 90
Kosova Airlines Flyksa München: +49 (0) 89 97 30 66 42
Kosova Airlines Flyksa Frankfurt: +49 (0) 69 25 66 760
Kosova Airlines Flyksa Vienna: +43 (0)1 319 10 74
Kosova Airlines Flyksa Vienna: +43 664 233 63 06
Kosova Airlines Flyksa Prishtinë: +381 (0) 38 220 220
Kosova Airlines Flyksa Berlin: +49 (0) 30 56 82 14 79
Kosova Airlines Flyksa Hannover: +49 (0) 51 13 36 29 09
Kosova Airlines Flyksa Hamburg: +49 (0) 40 30 39 47 58
Kosova Airlines Flyksa Zürich: +41 (0) 44 315 59 59

Kosova Airline eshte pjese e Eurokoha dhe eshte nder kompanite me serioze te avio biznesit ne Kosove kohe me pare ne bashkepunim me kompanin Flyniki ariten ta thyejne monopolin e mbajtur per 10 vite nga Austrian Airlines duke aritur qe te leshojne destinacionin Prishtina – Viene – Prishtine 2 here ne Jave me cmime shume atraktive. Flyniki eshte kompani moter e Airberlin

Nisi ndërtimi i terminalit të ri të Aeroportit

Zyrtarë të lartë të institucioneve të Kosovës morën pjesë në  ceremoninë e vënies së gurthemelit të terminalit të ri të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”.  Presidentja Jahjaga dhe kryeministri Thaçi thanë se marrëveshja e koncesionit është duke u realizuar sipas planit, ndërkaq ndërtimi i kapaciteteve të reja do të ndikojë në modernizimin e aeroportit dhe përmirësimin e shërbimeve për udhëtarët.

Konsorciumi turko-francez e ka marrë me koncesion ANP-në për 20 vjet dhe pritet të investojë në të rreth 140 milionë euro Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, duke marrë pjesë sot në ceremoninë e fillimit të punimeve ndërtimore në Aeroportin e Prishtinës, rikujtoi  se  dhënia me koncesion e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, në kuadër të politikës së transformimit të pronës në Kosovë, është në funksion të ndërlidhjes së kapitalit, të nxitjes së investimeve të huaja në Kosovë dhe të ngritjes së cilësisë së punës dhe të shërbimeve. Republika e Kosovës, në rrugën e saj të integrimit në Bashkimin Evropian, i ka të rëndësishme reformat në sistemin ekonomik, të cilat Kosovën e bëjnë një vend të përshtatshëm për tërheqjen e kapitalit dhe të investimeve e huaja në të gjitha degët e ekonomisë dhe në fushat e tjera. Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” është një nyje e rëndësishme e aviotransportit edhe nga fakti se vendi ynë ka një numër të madh të mërgimtarëve, që me dekada punojnë dhe jetojnë në shtetet e Evropës, por edhe nga fakti se Kosova shërben si një udhëkryq i rëndësishëm i lidhjeve me botën. Gërshetimi i interesave të përbashkëta edhe në ekonomi, nëpërmjet bashkimit të mjeteve dhe të kapitalit, nëpërmjet koncesionit, të ndërlidhjes së resurseve vendore e ndërkombëtare, të ofrimit të shërbimeve, është një formë e mirë për zhvillim më të qëndrueshëm, për ndërlidhjet me tregjet globale dhe për paraqitje të përbashkët në tregjet e tjera. Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” do të luajë një rol të rëndësishëm në rrjetin e aeroporteve të Evropës, do të jetë një urë ndërlidhëse ndërmjet Kosovës dhe botës, do të jetë në funksion të gjithë qytetarëve të Kosovës, duke ofruar shërbime të mira dhe cilësore, dhe njëherësh duhet të shërbejë edhe si referencë për investitorët dhe menaxhuesit, si sprovë e një investimi dhe një angazhimi e organizimi këtu, tha ajo.

Pristina International Airport

Flyksa Specials per Qershor

Flyksa Oferta per Qershor

Flyksa qe eshte Fly Kosova Airlines nje super oferte per ditet e para te Qershorit me cmime shume befasuese per momentin.

1.06.2011 Prishtina – Stuttgart 99.–EUR (Flyksa)
1.06.2011 Prishtina – Düsseldorf 99.–EUR (FlyKsa)
1.06.2011 Prishtina – München 99.–EUR (Flyksa)

4.06.2011 Zürich – Shkup 59.–CHF (Flyksa)

8.06.2011 Zürich – Shkup 69.–CHF  (Flyksa)
11.06.2011 Zürich – Shkup 69.–CHF (flyksa)

Flyksa Continue reading Flyksa Specials per Qershor